Онлайн-дискусія на тему: «Залучення регіональних стейкхолдерів до законотворчого процесу»

Втр, 06/04/2021 - 17:15

Сьогодні в рамках проведення Днів парламенту на Львівщині відбулася онлайн-дискусія на тему: «Залучення регіональних стейкхолдерів до законотворчого процесу». Учасниками заходу стали Голова Верховної Ради Дмитро Разумков, народні депутати України Галина Васильченко, Роман Лозинській, Ростислав Тістик, Володимир В’ятрович, Павло Бакунець та Наталя Піпа, представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій Львівщини.

Захід став прекрасною можливістю обговорити питання побудови ефективної комунікації органів місцевого самоврядування, громадськості та народних депутатів України в процесі законотворчої діяльності. Онлайн-дискусія стала також майданчиком для обміну досвідом виявлення проблем і побудови консенсусу щодо їх вирішення.

Відкриваючи онлайн-дискусію, Голова Верховної Ради Дмитро Разумков подякував Програмі РАДА за підтримку та проведення Днів парламенту в регіонах України та зазначив: «Сьогодні важливо вибудовувати ефективні комунікації на різних рівнях і особливо в ситуації, яка пов’язана з COVID-19. Важливо створити чітку комунікацію на рівні центр-регіони – щодо прийняття рішень, допомоги та вирішення різноманітних питань. Це дасть нам змогу оперативно реагувати на зміни та виклики, що постають перед суспільством, Верховною Радою України, органами місцевої влади та громадянським суспільством».

Президент Фонду Східна Європа Віктор Лях привітав учасників та зазначив, що онлайн-дискусія  на Львівщині є прекрасним результатом синергії зусиль Фонду та багаторічних партнерів – ГО «Інтерньюз-Україна» та Громадянської мережі ОПОРА. «Ми раді, що можемо ініціювати таку фахову дискусію між органами виконавчої влади, представниками місцевого самоврядування та громадськими організаціями. Сьогоднішній захід є частиною Днів парламенту, які Програма РАДА за підтримки своїх партнерів організовує у різних куточках України. Львівщина стала вже третім регіоном, де за останні місяці відбуваються такі масштабні заходи з парламентарями. Ми віримо, що сьогоднішня дискусія допоможе налагодити постійний процес взаємодії між ключовими стейхолдерами та зробити так, щоб потреби регіону були почуті та підтримані при розробці законопроектів народними обранцями».

Програмний директор ГО «Інтерньюз-Україна» Андрій Кулаков підкреслив, що проведення Днів парламенту та власне таких онлайн-заходів є одним з інструментів, які дозволяють зробити комунікацію між ключовими зацікавленими сторонами законотворчої діяльності більш легкою, ефективною, доступною. «Такі панельні дискусії, живий та відвертий діалог, є надзвичайно важливим інструментом в налагодженні вертикалі прийняття рішень, що потребують наші громади і наше українське суспільство загалом».

В ході дискусії народні депутати України поділилися своїм досвідом ефективної комунікації зі стейкхолдерами в рамках своєї законотворчої діяльності.

Роман Лозинський, народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування зазначив: «У своїй законотворчій роботі ми намагаємося робити так звані краш-тести наших законодавчих ініціатив адже розуміємо, що при прийняті тієї чи іншої норми вона вплине на людей. Саме тому ми постійно зустрічаємося з виборцями та асоціаціями на місцях і обговорюємо наші ініціативи».

Наталя Піпа, народна депутатка України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, зазначила, що: «Освіта є дуже традиціоналістською та консервативною галуззю, яка дуже опирається змінам. При комунікації зі стейкхолдерами ми зустрічаємо і тих, хто опирається змінам, і тих, хто готовий щось змінювати. Саме тому робочі групи комітету – це завжди дуже гострі професійні дискусії. Ми давно помітили, що чим більше ми робимо комітет інклюзивним і чим більше залучаємо стейкхолдерів на первинному етапі підготовки законопроектів, тим більше шансів, що він буде прийнятим».

Володимир В’ятрович, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, представив огляд Законопроекту 4582 «Про посилення відкритості роботи органів місцевого самоврядування та Верховної Ради України». За словами парламентаря через півроку після набуття чинності даного закону всі місцеві ради мають здійснювати прямі відеотрансляції своїх сесій, а записи цих трансляцій мають зберігатися у відкритому доступі. «Також присутні на засіданнях рад зможуть вільно робити фото-відео та аудіозапис засідань. Щодо роботи парламенту, то передбачається трансляція і пленарних засідань, і засідань всіх комітетів. Також пропонується розміщувати у відкритому доступі всі стенограми засідань комітетів. Власне цей законопроект може стати тим інструментом, який дозволить народним депутатам та представникам органів місцевого самоврядування відкрито представляти свою роботу та бути ближчими до своїх виборців».

Павло Бакунець, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, сказав, що вже скоро рівень залученості стейкхолдерів може зменшитися у зв’язку з тим, що зникне як така мажоритарна система. «Люди на місцях, і особливо органи місцевого самоврядування, найчастіше звертаються до тих народних депутатів, які були обрані від їх регіону, округу, району чи міста. І цей зв'язок може втратитися, адже люди будуть звертатися вже до офісів різних політичних партій. Що ж до роботи нашого комітету, то в нас на комітетських засіданнях постійно присутні представники громадських організацій, професійних асоціацій та ОМС».

Також під час онлайн-дискусії було представлено результати дослідження Громадянської мережі ОПОРА про інклюзивність комітетів парламенту та практики взаємодії постійних депутатських фракцій зі стейкхолдерами. Катерина  Мінкіна, аналітикиня проекту «Інклюзивні комітети, як запорука якісного законотворення» наголосила, що «інклюзивність» або власне включення всіх зацікавлених сторін є важливим для врахування точок зору різнопредставлених груп і, як наслідок, вироблення збалансованих політик в процесі законотворення. Пані Мінкіна зазначила, що за результатами дослідження все ще зберігається несистемна комунікація зі стейкхолдерами, а саме реакційне реагування на запропоновані законодавчі зміни, аніж сталий діалог в процесі формування політик. Також досі присутній обмежений механізм доступу зацікавлених сторін до результатів роботи та експертних висновків.

ЇЇ колега Андрій Токарський, представив портал Porada.com, який було створено в рамках реалізації проекту «Інклюзивні комітети, як запорука якісного законотворення». Портал дозволяє народним депутатам України виступати ініціатором консультацій зі стейкхолдерами – можна розмістити інформацію про консультацію, завантажити додаткові інформаційні матеріали відповідно до теми консультації, та зазначити у який спосіб парламентар хоче отримати інформацію та пропозиції від стейкхолдерів. Також, на платформі можна буде проводити опитування щодо окремих питань задля визначення позиції головних бенефіціарів та зацікавлених сторін.

Нагадаємо, що Дні парламенту проводяться в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво» за підтримки партнерів ГО «Інтерньюз-Україна» та громадянської мережі ОПОРА.