Законопроєкт «Про парламентський контроль». Новація №1

Ілона Хмельова, експертка з правових питань Програми USAID РАДА
Втр, 27/10/2020 - 18:30

ПАРЛАМЕНТСКИЙ КОНТРОЛЬ

Чому потрібен контроль?

Ефективне функціонування державних інституцій неможливе без дієвої системи контролю. Саме здійснення контролю убезпечує від узурпації державної влади, гарантує баланси у системі стримувань і противаг, направляє діяльність державних органів на забезпечення прав людини і громадянина.

Що таке парламентський контроль і навіщо ВРУ його здійснює?

Парламентський контроль є невід’ємною рисою усіх демократичних держав. Перш за все, мова йде про контроль за виконавчою владою.

Здійснення Верховною Радою України контрольних функцій гарантує більш результативну діяльність уряду, злагодженість у діях усіх підзвітних та підконтрольних державних органів, вищий рівень дотримання прав і свобод людини і громадянина. Крім того, парламентський контроль сприяє аналізу практики реалізації чинного законодавства, тобто допомагає Верховній Раді України не лише ухвалювати рішення, але і стежити за їхніми практичними наслідками.

У Висновку N 1-в/2001 від 14 березня 2001 року Конституційний Суд України також слушно зауважив: «Парламентський контроль є формою реалізації громадянами опосередковано їх конституційних прав, зокрема, на здійснення влади через органи державної влади (стаття 5), на участь в управлінні державними справами (стаття 38), на здійснення свого волевиявлення через вибори (стаття 69 Конституції України)». Отже, парламентський контроль – важлива складова демократії.

Хто здійснює парламентський контроль?

Парламент здійснює контроль безпосередньо та через свої контрольні інституції.

Зокрема, Конституція України передбачає:

  • Верховна Рада України для … виконання контрольних функцій відповідно до Конституції України створює з числа народних депутатів України комітети Верховної Ради України. (стаття 89)
  • Контроль від імені Верховної Ради України за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням здійснює Рахункова палата. (стаття 98)
  • Парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. (стаття 101)
18 вересня було зареєстровано законопроєкт «Про парламентський контроль». Про що він? Для чого? І що змінює?
 
Якщо коротко, то законопроєкт 4131 спрямований на побудову ефективної системи парламентського контролю в Україні з метою забезпечення кращої реалізації законів та інших актів Верховної Ради України.
 
  • Новація №1. Законопроєкт 4131 утверджує конституційно-правову роль комітетів як органів, що сприяють Верховній Раді України у здійсненні повноважень щодо парламентського контролю.
  • Наприклад, законопроект детально регламентує участь комітетів у розгляді Верховною Радою звіту Кабінету Міністрів про хід і результати виконання схваленої Програми діяльності Кабінету Міністрів України. Також регламентує участь комітетів у розгляді звітів, доповідей та інформації від інших державних органів та посадових осіб.
  • Це дозволить якісніше готувати розгляд таких питань у сесійній залі на основі експертної оцінки діяльності відповідних органів та посадових осіб.