Законопроєкт Голови ВР про відновлення положень закону про запобігання корупції та Кримінального кодексу

Володимир Крижанівський, старший консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 1-го скликання
Втр, 03/11/2020 - 13:45
2 листопада був зареєстрований законопроєкт №4304 «Про відновлення дії окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" та Кримінального кодексу України». 
Його ініціатор – Голова ВРУ Дмитро Разумков. Серед суб’єктів законодавчої ініціативи представники  різних депутатських фракцій та груп – депутати «Слуги народу», «Європейської солідарності», «Батьківщини», «Голосу», «Довіри», «За майбутнє», позафракційні депутати. Але без підписів Юлії Тимошенко  та Петра Порошенка.  Відсутні підписи членів фракції політсили ОПЗЖ. 

В з-ті пропонується відновити  положення  Закону № 1700–VII « Про запобігання корупції», а також статтю 3661 Кримінального кодексу України в редакції,   що діяла до рішення  Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020.

До позитиву з-ту слід віднести те, що його приписи обґрунтовуються положеннями Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами а також низкою  антикорупційних міжнародних договорів України. Крім того, цей з-т усуває  стан правової невизначеності у сфері запобігання і боротьби з корупцією, що виник у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020. Такий стан несумісний з принципом верховенства права (стаття 8 Конституції України).

Разом з тим неминучим недоліком з-ту є те, що в силу необхідності негайного усунення законодавчих прогалин у тексті зазначеного закону «Про запобігання корупції», що виникли в зв’язку з прийнятим КСУ Рішенням № 13-р/2020, суб’єкти законодавчої ініціативи відтерміновують на два місяці рішення  щодо особливостей правових та організаційних засад функціонування системи запобігання корупції щодо суддів, а також механізму притягнення їх до відповідальності. До того ж ними не дається хоча б стислого викладу концепції таких змін та перекладається розробка такого невизначеного за своєю спрямованістю підходу на орган виконавчої влади – уряд.