Міжнародна конференція «Парламентський контроль у ХХІ сторіччі»

Ілона Хмельова, експертка з правових питань Програми USAID РАДА
Птн, 21/05/2021 - 12:15

14 травня 2021 Програмою USAID РАДА була організована міжнародна конференція «Парламентський контроль у ХХІ сторіччі». Забезпечення незалежності контрольних інституцій, збільшення ефективності тимчасових слідчих комісій, інституційне посилення парламентських комітетів, надання опозиції дієвих інструментів для здійснення контролю – це лише окремі питання, які були обговорені під час заходу. І ці рекомендації можуть стати основою для реформування контрольної функції Верховної Ради України.

Хочу поділитися власними враженнями від конференції та цікавими думками, які прозвучали.

На жаль, в Україні важливість парламентського контролю традиційно недооцінюється. А коли про нього згадують, він асоціюється зі звітами, запитами, зверненнями, тобто з несистемними документами (таким чином, контроль підміняється інформуванням). Але контроль – це не сукупність законів, які його врегульовують, і не набір окремих звернень чи звітів. Контроль є постійним щоденним процесом, що гарантує систему стримувань і противаг, ефективне урядування та захист прав людини.

На конференції багато разів повторювалась важлива ідея: парламентський контроль – це не просто нагляд однієї інституції за іншими інституціями. Це контроль від імені усіх громадян. Парламентський контроль – це не контроль окремих депутатів з різними особистими інтересами, це контроль представницького органу від імені народу.

І українські, і міжнародні експерти слушно звертали увагу на важливість оцінки ефективності застосування законодавства (PLS). На мою думку, одним з підходів, який Україна може запозичити, є Congressional Review Act. Виконавча влада не повинна спотворювати сутнісний зміст законів.

Нам потрібна продумана система парламентського контролю, усі елементи якої могли б бути легко використані (традиційним прикладом для України є інститут імпічменту: процедура існує, але вона занадто складна, реалізувати її майже неможливо). Тому окремі зміни необхідні й у конституційному регулюванні контрольної функції.

Я переконана, що спільними зусиллями ми зможемо побудувати ефективну систему парламентського контролю в Україні. Тому великим позитивом є те, що серед спікерів конференції були політики, керівництво Верховної Ради України та народні депутати України, представники Уряду та контрольних інституцій, відомі українські та міжнародні експерти. Це свідчить про те, що запит суспільства на дієві та підзвітні інституції уже почутий.