У Верховній Раді офіційно відкриється парламентський освітній центр

19  липня 2019 у Верховній Раді відбудеться офіційне відкриття парламентського Освітнього центру. Його розвиток є результатом співпраці Програми USAID РАДА, Апарату ВРУ та Проекту ЄС-ПРООН з парламентської реформи.

У церемонії відкриття візьмуть участь Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, представники іноземних посольств, Апарату Верховної Ради, державних установ, проектів технічної допомоги та ЗМІ.

Центр має увібрати у себе найкращий досвід подібних установ інших країн. Його розвиток – один із ключових напрямків діяльності Програми USAID РАДА.

Створення у вітчизняному парламенті цієї інституції ініціював Голова ВРУ Андрій Парубій.

Планується, що Центр буде:

 • проводити інтерактивне навчання відвідувачів щодо діяльності Верховної Ради та основ парламентаризму загалом;
 • готувати для них цікаві інформаційні матеріали;
 • проводити зустрічі та майстер-класи з народними депутатами;
 • організовувати дебати, виступи, обговорення.

Тетяна Подольська, керівник Секретаріату Голови Верховної Ради України:

«Вперше у стінах Верховної Ради відкривається спеціалізований освітній центр, розрахований на дітей, юнацтво і дорослих. Він також співпрацюватиме з вчителями, інформуватиме суспільство про те, що таке парламент, яким чином він працює, яка історія українського парламентаризму.

Ми плануємо плідно співробітничати з Міністерством освіти України, щоб у майбутньому започаткувати більш ґрунтовний підхід до надання школярам та студентам інформації про парламент та інші органи державної влади.

 

Ідея створення такого центру виникла у Голови Верховної Ради Андрія Парубія. За час його каденції ми відвідали десятки парламентів по всьому світу і знайомились з діяльністю таких установ. Інколи це були освітні центри при парламенті, інколи – освітні установи для громадськості при інших державних органах.

 

Велике враження на нас справив освітній центр при парламенті Великобританії. Він починався з невеликої кімнатки; потім поряд з парламентом для нього побудували окрему будівлю. Британці нам багато розповідали про свою роботу з молоддю, про кількість відвідувачів. Це справді вражає, і нас найбільше надихнула саме така модель.

 

Освітній центр є, з нашої точки зору, дуже ефективним шляхом залучення, зокрема, молоді до парламентаризму, формування у людей певного ставлення до Верховної Ради. Ми сподіваємось на більш позитивне сприйняття парламенту, ніж це є зараз. Для цього, за допомогою такого центру, ми збираємось показати, чим насправді є парламент, чим займаються парламентарі, якою є їхня щоденна робота».

Зазначимо, що Програма РАДА, у співробітництві з Апаратом ВРУ, вже провела певну підготовчу роботу з розвитку центру:

 • Менеджер Освітнього центру від Програми РАДА координує роботу різних зацікавлених сторін щодо налагодження його роботи;
 • Ми розробили проект концепції діяльності центру. Очікується, що вона буде затверджена найближчим часом;
 • Нещодавно оголосили конкурс на експерта зі стратегічного планування, який підготує план стратегічного розвитку центру;
 • Ми сприяли його інституалізації. Наслідком цієї роботи стало створення у Апараті ВРУ сектору інформаційно-просвітницької діяльності, який відповідатиме за діяльність центру;
 • Ініціювали низку робочих зустрічей з працівниками Апарату ВРУ з метою визначення шляхів розвитку Освітнього центру;
 • Розробили програми проведення інтерактивних парламентських уроків і провели кілька таких пілотних занять у Верховній Раді, а також, від імені центру, в Одесі;
 • Підготували для центру освітні матеріали, зокрема інформаційне відео, які використовуються  в його роботі;
 • Провели промоційну кампанію. Вона включала інформування учасників заходів Програми РАДА щодо діяльності майбутнього Освітнього центру, які проводились в кількох регіонах України. Питання його створення висвітлювались у деяких регіональних ЗМІ. Програма РАДА інформувала про центр  відвідувачів «Містечка USAID» у Сєвєродонецьку (травень 2019), у заходах якого брала участь. Крім того, представники Програми розповідали про центр у передачах Парламентського телеканалу «Рада».

Марина Терещук, керівник Освітнього центру Верховної Ради України:

«Мета Освітнього центру – підвищити довіру громадян до Верховної Ради України, знайомлячи їх з роботою парламенту та депутатського корпусу.

Особливу увагу нова установа приділятиме школярам. Чому школярам? Для того, щоб з раннього віку об'єктивно доносити громадянам інформацію про роботу Парламенту та формувати його позитивне сприйняття.»

Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» реалізується Фондом Східна Європа за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).