Парламентська реформа

Реалізація парламентської реформи ( червень-серпень 2018 року)

Одним з головних напрямків змін у нашій державі  є парламентська реформа, що передбачає посилення інституційної спроможності Верховної Ради України для реалізації її основних функцій: законодавчої, контрольної та  представницької. Ефективність виконання зазначених напрямків  безпосередньо впливає на якість законодавства, дієвість контролю за  імплементацією законів та представництво інтересів громадян.

Підсумки роботи восьмої сесії парламенту та прогнози на наступну сесію

Восьма сесія, як зазвичай всі весінньо-літні сесії, була практично в півтора рази довшою, ніж сьома сесія.

Протягом 8 сесії було прийнято більше рішень щодо підготованих до розгляду проектів законів у 1,86 рази, ніж за 7 сесію. Першочергово це пояснюється тим, що під час 8 сесії було розглянуто суттєво менше великих за обсягом, фундаментальних за змістом законів (насамперед кодексів).

Публічні консультації як частина законотворчого процесу

Державна політика ­ це комплекс заходів органів публічної влади, спрямованих на вирішення певної суспільної проблеми, з метою досягнення балансу інтересів заінтересованих сторін (стейкголдерів). Передусім державна політика є процесом цілепокладання та цілевиконання, де ключовим є вирішення певної проблеми, яка є причиною ухвалення такої політики. Проте в кожної суспільної проблеми є групи осіб/групи інтересів, на яких вона безпосередньо впливає, ­ заінтересовані сторони (стейкголдери), і завданням державної політики є балансування їх інтересів.

Парламентська реформа (травень 2018)

Впровадження парламентської реформи є однією з передумов здійснення інших важливих для держави реформ. Адже саме законодавча база виступає інструментом, який допомагає впровадити необхідні зміни.

Парламентська реформа передбачає:

«Шляхи підвищення якості законодавчого процесу. Чи потрібен закон «Про закони і законодавчу діяльність?»

23 березня 2018 року Програма USAID РАДА у конференц-залі Верховної Ради України провела парламентську дискусію на тему «Шляхи підвищення якості законодавчого процесу. Чи потрібен закон «Про закони і законодавчу діяльність?».

Метою проведення заходу було визначення позицій ключових стейкголдерів щодо підвищення якості законодавчого процесу та з’ясування предмету регулювання закону про закони та законодавчу діяльність.

Реалізація парламентської реформи (квітень 2018 року)

Одним з головних напрямків змін у нашій державі є парламентська реформа, що передбачає посилення інституційної спроможності Верховної Ради України та забезпечення реалізації її основних функцій: законодавчої, контрольної та представницької. Ефективність виконання зазначених напрямків безпосередньо впливає на якість законодавства, дієвість контролю за імплементацією законів та представництво інтересів як загалом держави, так і безпосередньо конкретних виборців.

Серед проблем, якими насамперед опікується зазначена реформа, є наступні:

Реалізація парламентської реформи (лютий-березень 2018 року)

(лютий-березень 2018 року)

Однією з основних реформ є парламентська реформа, яка передбачає посилення інституційної спроможності парламенту та забезпечення реалізації його основних функцій: законодавчої, контрольної, представницької. Ефективність виконання зазначених функцій здійснює безпосередній вплив на якість законодавства, контролю щодо імплементації законів та представництво інтересів як і усієї держави, так безпосередньо своїх виборців.

Серед проблем, які має вирішити парламентська реформа, наявні:

Реалізація парламентської реформи (січень-лютий 2018 рік)

(січень-лютий 2018 рік)

Однією з основних реформ є парламентська реформа, яка передбачає посилення інституційної спроможності парламенту та забезпечення реалізації його основних функцій: законодавчої, контрольної, представницької. Ефективність виконання зазначених функцій здійснює безпосередній вплив на якість законодавства, контролю щодо імплементації законів та представництво інтересів як і усієї держави, так безпосередньо своїх виборців.

Серед проблем, які має вирішити парламентська реформа, наявні:

Моніторинг дотримання Регламенту Верховної Ради України під час роботи 7 сесії 8 скликання

І. Проведення Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп)

1. На головній сторінці сайту Верховної Ради України не була зазначена повна назва «Засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп)» (далі – ПР). Натомість був анонс засідання «Погоджувальної Ради».

Щодо включення до порядку денного низки законів (основних та альтернативних) про Вищий антикорупційний суд України

На сайті ВР України з’явився проект тижневого порядку денного восьмої сесії ВР України восьмого скликання на пленарний тиждень з 5 до 9 лютого 2018 року. Даний проект плану має бути предметом обговорення на Погоджувальній раді депутатських фракцій і депутатських груп в понеділок 5 лютого.

Про розгляд законопроектів «Про Вищий антикорупційний суд»

30 вересня 2016 року набули чинності Закон України № 1401-8 «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та Закон України № 1402-8 «Про судоустрій і статус суддів» (нова редакція), якими передбачено створення утворення в системі судоустрою Вищого антикорупційного суду, який є вищим спеціалізованим судом. Проте для його створення та функціонування необхідно прийняти закон, який унормовує порядок формування та роботи Вищого антикорупційного Суду.

Перелік рекомендацій до конференції «Роль Парламенту, Глави держави, Уряду та громадськості у підвищенні якості законодавчого процесу»

12.12.2017

Підвищення якості законодавчого процесу є нагальною вимогою сьогодення з огляду на необхідність проведення в державі низки гостроактуальних правових реформ у різних сферах суспільного життя, що вимагає оптимальної організації саме законодавчої процедури.

Проблема неякісного законодавства зумовлена такими факторами:

Роль парламенту, глави держави, уряду та громадськості у підвищенні якості законодавчого процесу

Аналіз тенденцій, узагальнення, пропозиції, рекомендації

 

Матеріал до конференції 12.12.2017 року

 

Автор Матеріалу – Сергій Лінецький,

радник Першого заступника Голови

Верховної Ради України

 

 

Аналітична записка до круглого столу «Роль і місце супровідних документів у законодавчому процесі»

АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА

до круглого столу «Роль і місце супровідних документів у законодавчому процесі»

(17 листопада 2017 року)

І. Значення супровідних документів для реєстрації законопроектів

Аналітична записка до круглого столу «Година запитань до Уряду»

(13 жовтня 2017 року)

І. Особливості правового регулювання процедури проведення "Години запитань до Уряду".

Однією з традиційних форм здійснення парламентського контролю за діяльністю виконавчої гілки влади є проведення в парламенті «Днів Уряду» або ж «Години запитань до Уряду».

Моніторинг роботи парламенту за час сесійного тижня 18-22 вересня 2017 року

Вчергове варто відзначити, що хід засідань Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) порушує 2 норми чинного Регламенту:

Аналіз експертами Програми положень «Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України»

1. Варто зауважити, що детальний аналіз експертами Програми положень «Дорожньої карти» засвідчує, що ряд рекомендацій, закладених у ній, не потребують вжиття заходів для їх впровадження. Зокрема це стосується рекомендації стосовно якості поданих законопроектів (№3-5). Чинний на сьогодні Регламент ВР України ( далі – Регламент) надає можливості для виконання тих заходів, які закладені у вказаних рекомендаціях.

Звіт про хід виконання Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України

Програма USAID РАДА ( далі- Програма) разом зі своїми партнерами брала участь в усіх заходах стосовно впровадження «Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради» (далі – Дорожня карта), починаючи з її презентації у 2015 р. і до цього часу.

Стан реалізації рекомендацій «Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України»

Аналіз нинішнього стану реформування українського парламенту

Після Революції Гідності постало питання про всебічну реформу роботи парламенту шляхом прийняття регламентних змін. З одного боку це було викликано необхідністю приведення регламентних положень у відповідність до тексту Конституції, ухваленого наприкінці лютого 2014 року, а саме, коли відбулося повернення до редакції Конституції станом на грудень 2004 р. Доцільним є реформування Регламенту шляхом повернення до редакції, що існувала до внесення змін від 16 жовтня 2010.

Загальний моніторинг шостої сесії Верховної Ради України восьмого скликання

Загалом протягом шостої сесії Верховної Ради України восьмого скликання не відбувалося грубих порушень Регламенту Верховної Ради, тому подаємо аналіз роботи Верховної Ради України на предмет дотримання Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» за окремими складовими роботи парламенту, де зазначимо позитивні та негативні явища, які спостерігалися нами в процесі моніторингу роботи Ради.

Моніторинг роботи Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп)

Аналіз підсумків пленарної роботи Верховної Ради України восьмого скликання

Розглянемо підсумки роботи Верховної Ради протягом першої-шостої сесій в табличному вигляді з відповідями та коментарями.

Підсумки пленарної роботи

( таблиця 1)

Номер сесії

Відбулося пленарних засідань

Розглянуто питань

Прийнято законів

Моніторинг дотримання Закону України Про Регламент Верховної Ради України протягом пленарного тижня 10-14 липня 2017 року

На цьому тижні теж ми можемо говорити, що якихось кричущих порушень Регламенту Верховної Ради не було помічено, за виключенням розгляду в другому читанні законопроекту про  Конституційний Суд України. В частині роботи, яка стосується включення до порядку денного нових законопроектів та постанов, справа проходить відносно жваво, тоді як  опрацювання вже прийнятих до розгляду законодавчих актів не можна вважати успішним. Із 41  законодавчих актів( без урахування постанов), включених до порядку денного на пленарному тижні 10-14 липня, було розглянуто лише 12.

Дотримання Закону України Про Регламент Верховної Ради України протягом пленарного тижня 19-23 червня 2017 року

         Попри те, що якихось грубих порушень Регламенту протягом цього пленарного тижня не відбулося, тим не менше варто зазначити, що коефіцієнт корисної дії парламенту в царині його законотворчої діяльності залишається доволі невисоким. За виключенням тієї частини роботи, яка стосується включення до порядку денного нових законопроектів та постанов і проходить відносно жваво, то опрацювання вже прийнятих до розгляду законодавчих актів не можна вважати успішним. Із 67 законодавчих актів, включених до порядку денного на пленарному тижні 19-23 червня, було розглянуто лише 21.

Дотримання Закону України Регламент Верховної Ради України протягом пленарного тижня 15-19 травня 2017 року

Слід зазначити, що під час проведення  пленарного тижня 15-19 травня  2017 року не було до помічено грубих порушень Закону України за виключенням, звісно, «години запитань уряду», яка відбулася  19 травня.

Індекс ефективності проведення години запитань до Уряду України Година запитань до уряду 09.06.17

  1. Кількість членів уряду.

Вже в котре спостерігається порушення норми частини першої статті 230 Регламенту Верховної Ради, а саме головуючий не оголосив про відсутніх в парламентському засіданні членів уряду та не було надано пояснень щодо причин їхньої відсутності, як цього вимагає зазначена норма Регламенту. Однак, з відповідей на запитання від народних обранців можна зробити чіткий висновок про неявку на за засідання міністрів оборони та закордонних справ.   

Прем’єр-міністр України на годині запитань до Уряду був присутній.

Індекс ефективності проведення години запитань до Уряду України Година запитань до уряду 19.05.2017

  1. Кількість членів уряду.

Були присутні 14 членів Кабінету, а саме: Віце-прем'єр-міністри України В.Кістіон, П.Розенко, І.Климпуш-Цинцадзе, міністри П.Петренко, В.Черниш, Є.Нищук, П.Клімкін, О.Саєнко, В.Кириленко, Т.Кутовий, А.Аваков, У.Супрун, Л.Гриневич.

Прем’єр-міністр України на годині запитань до Уряду був присутній.

Зауваження до процедури проведення «години запитань».

Дотримання Закону України Про Регламент Верховної Ради України протягом пленарного тижня 06-09 червня 2017 року

Протягом пленарного тижня, проведення якого нами рецензується, в роботі головуючого на засіданнях не було помічено грубих порушень Регламенту, але наявна значна кількість речей, які вказують на те, що поки що не відбулося суттєвого поліпшення роботи законодавчого органу України. Необхідно підкреслити, що насамперед на це впливає нереформованість парламенту. На даний час основною проблемою є невідповідність деяких норм Регламенту нормам чинної Конституції. І це суттєво уповільнює роботу Верховної Ради вже протягом 3 років та 3 місяців.

Аналіз проведення «Години запитань до Уряду» від 07.04.2017

В рамках системи стримувань і противаг, що функціонує в України, механізм «години питань до Уряду» є однією із форм парламентського контролю Кабінету Міністрів України. Організацію проведення «години запитань до Уряду» визначено 229 та 230 статтями Закону України «Про Регламент Верховної Ради України».

Відповідно до цих норм, вищезазначена процедура відбувається наступним чином:

Індекс ефективності проведення години запитань до Уряду України Година запитань до уряду 14.04.2017

  1. Кількість членів уряду, присутніх на «годині запитань до Уряду (відсоток від повного складу КМУ) – 58,3%.

Були присутні 14 членів Кабінету, а саме: перший віце-прем’єр-міністр та міністр економічного розвитку і торгівлі України Кубів С., віце-прем'єри Розенко П., Климпуш-Цинцадзе І. та Кириленко В.

Міністри: Саєнко О., Аваков А., Нищук Є.,  Жданов І.,  Данилюк О., Насалик І.,  Стець Ю., Супрун У., Гриневич Л.

  1. Прем’єр-міністр України на годині запитань до Уряду був присутній.
  2. Фракційний принцип був повністю недотриманий.