Зустріч з колишньою спікеркою паламенту Швейцарії Крісті Марквальдер

Срд, 10/10/2018 - 11:45

В рамках візиту в Україну Крісті Марквальдер, колишньої спікерки парламенту Швейцарії, Посольство Швейцарії в Україні та Республіці Молдові разом з Програмою USAID "РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво" організували зустріч з народними депутатами України та керівництвом Апарату Верховної Ради України на тему «Засади довіри до парламенту».

Михайло Теплюк, керівник Головного юридичного управління при Верховній Раді України, зазначив, що запозичення кращих практик є актуальним для України: “Парламент має приймати збалансовані рішення, адже від якості залежить суспільний розвиток країни”.

Відкриваючи зустріч, Ігор Когут, Директор Програми РАДА, розповів, що основною темою яку ми запропонували для цієї розмови є питання довіри до парламенту: “Ми будемо говорити про легітимність, передбачуваність і прогнозованість парламенту”. Когут нагадав про важливі документи, які сприятимуть побудові довіри до парламенту, такі як Комунікаційна стратегія парламенту на 2017-2021 роки, Стратегія електронного парламентаризму на 2018-2020 роки та Кодекс етики народних депутатів України.

Далі Когут надав слово Послу Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Гійому Шойреру, який наголосив на тісній співпраці Сполучених Штатів Америки та Швейцарії, а також відмітив, що йому подобається термін народний депутат, оскільки він означає, що депутат представляє народ та має певні обов’язки.

Під час зустрічі обговорювалися наступні питання: відкритість та підзвітність парламенту та депутатів/залучення громадян (роль громадянського суспільства в розробці законопроектів); дотримання Регламенту та парламентських процедур; побудова консенсусу між політичними парламентськими фракціями/формування порядку денного; роль парламентської етики у підвищенні довіри до парламенту;

Крісті Марквальдер повідомила, що у Швейцарії члени парламенту залишаються громадянами, виборцями та частиною суспільства: “Депутати виступають за ідеї, але вони особисто не знають електорату, тому перед ними стоїть благородна роль представляти інтереси не лише свого електорату, але й всього суспільства”.  

Марквальдер розповіла, що існують способи налагодження співпраці між фракціями, як приклад вони можуть грати у футбол чи заснувати хор. Робота народного депутата полягає у встановленні довіри до парламенту шляхом прозорості, однак більша прозорість не завжди сприяє більшій довірі з боку суспільства.

Народні депутати України, Андрій Помазанов, Член депутатської фракції Політичної партії "Народний Фронт”, Наталія Веселова, позафракційний народний депутат України Валерій Карпунцов, Член депутатської фракції Партії "Блок Петра Порошенка", цікавилися наскільки ефективно працює виборча система Швейцарії, як будується довіра до інституцій та про відповідальність за підкуп виборців.

Микола Шевчук, Заступник Керівника Апарату Верховної Ради України, порушив питання про інструменти якими користується парламент для вимірювання рівня довіри, а також рекомендації для підвищення довіри до парламенту, та Ірина Кармелюк, керівник Прес-служби Верховної Ради України, акцентувала на необхідній просвітницькій роботі з журналістами, які акредитовані у парламенті.