Відбулась чергова координаційна зустріч проектів та програм міжнародної технічної допомоги (IPTAC)

Срд, 25/09/2019 - 16:45

Захід, організований Програмою РАДА, був присвячений завданням та викликам, які стоять перед Верховною Радою України IX скликання.

У ньому взяли участь заступниця Голови Верховної Ради України Олени Кондратюк, представники Офісу Ради Європи в Україні, ОБСЄ, USAID, Представництва Європейського Союзу в Україні, посольств Великобританії, Франції, Канади, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Литви і Чехії. Серед учасників були представники проектів технічної допомоги, міжнародний організацій Також були присутні представники таких міжнародних організацій.

З вітальним словом до присутніх звернулись Ігор Когут, директор Програми USAID РАДА, та Олександр Піскун, керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі. Вони привітали присутніх та відзначили готовність проектів міжнародної технічної допомоги до продовження підтримки парламенту, зокрема в процесі внесення змін до Конституції та до Регламенту Верховної Ради України.

Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк розповіла про виклики, які стоять перед Верховною Радою України, зокрема про роботу над змінами до Регламенту. Вона вказала на важливість дотримання парламентських процедур та прав опозиції.

Олена Кондратюк наголосила на високій довірі до парламенту і на необхідності її втримати. На її думку, надзвичайно важливо активно залучати до процесу законотворення експертне середовище та європейські інституції, зокрема взяти до уваги рекомендації місії Пета Кокса та Венеційської комісії.

Володимир Шаповал, доктор юридичних наук, професор, суддя Конституційного Суду України у відставці та Голова Центральної виборчої комісії у 2007-2013 рр. висловив своє бачення щодо нормативних актів, прийнятих Верховною Радою. Він, зокрема, наголосив на необхідності наближення вітчизняного законодавства до законодавства ЄС.

Також він вказав, що законодавчі зміни в Україні не відповідають тенденціям у європейських країнах, які полягають у посиленні ролі парламентів. Експерт закликав представників парламенту прислухатись до рекомендацій Венеціанської комісії.

Відповідаючи на запитання, Володимир Шаповал висловив занепокоєння щодо того, що зняття депутатської недоторканості може стати основою для розвитку авторитарних тенденцій в Україні.

Він також негативно оцінив розширення підстав для дострокового припинення депутатських повноважень.

Володимир Шаповал вказав на відсутність широкого обговорення законів, які приймаються Верховною Радою, зокрема щодо зменшення її персонального складу.

Під час дискусії представники міжнародної експертної спільноти висловили готовність та зацікавленість у роботі з оновленим парламентом. У свою чергу Олена Кондратюк підкреслила, що керівництво Верховної Ради сподівається на подальшу плідну співпрацю із міжнародними партнерами України, враховуючи, з одного боку, суттєве прискорення законотворчих процесів, а з іншого - необхідність забезпечення відповідності законодавства вимогам Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та прийняття якісних рішень в інтересах всіх громадян України.

Програма USAID Рада планує продовжити в жовтні започатковану серію конституційних семінарів, присвячених розгляду конституційних процедур та внесенню змін до Конституції. Мета цих заходів - забезпечення широкої експертної дискусії та парламентського діалогу.

Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» реалізується Фондом Східна Європа за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).