Учасники швейцарсько-української відеоконференції обговорили сучасні виклики та можливості для демократії

Срд, 22/04/2020 - 18:30

Посольство Швейцарії в Україні у співпраці з Програмою USAID РАДА провели відеоконференцію. Вона була присвячена викликам та можливостям для демократії, які виникли у Швейцарії та Україні у зв’язку з пандемією коронавірусу.

У заході взяли участь народні депутати України та їх помічники-консультанти, представники Апарату Верховної Ради України.

Дискусію модерував директор Програми USAID РАДА Ігор Когут.

На початку відеоконференції було зачитане вітальне слово до її учасників Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова.

Учасників привітав Посол Швейцарії в Україні Клод Вільд. Він, зокрема, вказав на потребу забезпечення участі людей у демократичних процесах в умовах пандемії. Пан Посол відзначив роль парламенту, яку він має відігравати для прийняття владою виважених рішень.

Швейцарський політичний експерт Бруно Кауфманн виклав своє бачення тих викликів для демократії, які постали перед країнами світу і Швейцарією внаслідок пандемії. При цьому він наголосив і на нових можливостях, які можуть сприяти зміцненню демократії у світі, підвищенню довіри до влади та ефективному виконанню парламентами їхньої контрольної функції.

Одним з питань, яке підняв швейцарських експерт, є необхідність розбудови «інфраструктури участі», яка має забезпечити рівний доступ людей до демократичних процедур незалежно від їх соціального становища та інших факторів.

Доктор філософії Євген Бистрицький відзначив слабкість в Україні адміністрування демократією та економічними процесами, а також недостатню публічну комунікацію влади. Він висловив занепокоєння обмеженням вільних зібрань під час карантину, переслідуванням громадських активістів, низьким рівнем залучення експертного середовища до урядової діяльності.

У той же час пан Бистрицький наголосив на можливостях для прямої демократії, які виникають завдяки диджиталізації.

Народна депутатка України Інна Совсун вказала на потребу забезпечення контрольної функції парламенту, зокрема під час карантину. Вона висловила критику на адресу уряду через його певну закритість.

Також парламентарка наголосила на культурному вимірі комунікації в рамках демократичних процесів, який є ключовою умовою такої комунікації.

Народна депутатка України Вікторія Подгорна відзначила недостатню обізнаність громадськості з онлайн-інструментами, недоступність інтернет-послуг для частини населення на недостатню кількість електронних пристроїв.

Вона підняла питання реалізації громадянами права законодавчої ініціативи, забезпечення участі громадянською суспільства і виборців на рівні парламентських комітетів.

Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» виконується Фондом Східна Європа і реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).