Учасники координаційної зустрічі проектів технічної допомоги обговорили шляхи покращення роботи Верховної Ради

Срд, 29/01/2020 - 20:45

Програма USAID РАДА провела зустріч представників проектів технічної допомоги. Участь у ній взяли народні депутати України, представники Апарату Верховної Ради, проектів технічної допомоги, міжнародних організацій та іноземних посольств.

Цього разу темою заходу стала «Верховна Рада – 2020: оцінки та очікування». Учасники підбивали підсумки другої сесії парламенту і ділились прогнозами щодо його майбутньої роботи.

У зустрічі, зокрема, взяли участь народні депутати України Павло Фролов, Вікторія Гриб, Максим Перебийніс, Дмитро Микиша, Ігор Василів та Вадим Галайчук.

Відкрив захід директор Програм РАДА Ігор Когут. Він привітав учасників та розповів про різні напрямки діяльності Програми.

Керівник Головного юридичного управління Апарату ВР Михайло Теплюк відзначив готовність парламенту і Апарату здійснювати парламентську реформу. Він вказав на потребу прийняття нової редакції Регламент; при цьому, за його словами, очікуване спрощення законодавчих процедур не має призвести до погіршення якості підготовки законів.

За його словами, велике значення має ефективне планування роботи парламенту, що дозволить зменшити «законодавчий спам» і навантаження на Апарат ВРУ.

Він також висловився на користь створення тренінгового центру, який буде навчати працівників Апарату ВРУ, а також дослідницької служби, що надаватиме підтримку для забезпечення законотворчої діяльності.

Експерт Програми РАДА Володимир Крижанівський представив свій аналіз діяльності Верховної Ради під час першої та другої сесій. При цьому від порівняв показники роботи парламенту поточного та попереднього, восьмого, скликання. Значну увагу він звернув на дотримання законодавчої процедури. Експерт відзначив велике навантаження на Головне науково-експерте управління.

Керівниця секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Анжела Малюга поінформувала присутніх про діяльність комітету. Вона зазначила, що критерієм якості роботи комітетів можна вважати кількість законопроектів, які вони підготували та які були прийняти парламентом і відправлені на підпис президентом.

Павло Фролов зазначив, що темпи прийняття законів Верховною Радою ІХ скликання зросли. Серед найважливіших проголосованих законодавчих актів він назвав закони про зняття недоторканості депутатів, імпічмент Президента, викривачів корупції, конфіскацію майна корупціонерів, впровадження кримінальної відповідальності народних депутатів за «кнопкодавство».

За словами депутата, під час третьої сесії пріоритетними проектами, які розглядатимуться парламентом, будуть проекти про децентралізацію, внесення змін до Конституції, лібералізацію ринку землі, гральний бізнесу, приведення Регламенту ВР у відповідність до Конституції.

Вікторія Гриб вказала, що боротьба із «законодавчим спамом» не має призвести до обмеження законодавчих ініціатив парламентської меншості. За її словами, основним пріоритетом нової сесію має стати завершення реформи децентралізації.

В свою чергу народний депутат Вадим Галайчук зауважив, що якщо народні депутати зловживають своїми правами та вносять поправки, які блокують прийняття законопроектів, з цим потрібно боротися.

Він зазначив, що робота комітетів має бути забезпечена ресурсами. Для прикладу, Комітет з питань інтеграції України з Європейським Союзом, маючи велике навантаження, має всього 9 членів секретаріату разом із незаповненими вакансіями, що ускладнює його роботу та можливість впливати на законодавчий процес.

Максим Перебийніс висловив думку, що дійсно потрібно відокремити законодавчий спам від законодавчого процесу. Він також інформував учасників заходу про діяльність Комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Ігор Василів розповів про роботу Комітету з питань транспорту та інфраструктури та врахування європейського досвіду.

Дмитро Микиша повідомив, що в Комітеті з питань держбудівництва вже працює система електронного документообігу; народні депутати вже отримали планшети для роботи в електронному форматі. Він також наголосив на потребі недопущення електронного спаму та виведенні планування роботи Верховної Ради на новий рівень.

Президент Фонду Східна Європа Віктор Лях інформував присутніх про функціонування веб-порталу громадського обговорення законопроектів, який був створений за підтримки Програми РАДА.

Керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун наголосив на важливості якісного аналізу роботи Верховної Ради, який би дозволив оцінити її вплив на життя країни. Він також вказав на потребу забезпечення системності діяльності парламенту.

Програма USAID "РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво" виконується Фондом Східна Європа і реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).