Робоча зустріч щодо запровадження е-декларування для антикорупційних громадських організацій

Втр, 18/04/2017 - 15:30

17 квітня Програма USAID РАДА провела робочу зустріч щодо запровадження е-декларування для антикорупційних ГО проблеми та виклики спільно з комітетом з питань запобігання та протидії корупції  ВРУ.

Ігор Когут, директор Програми USAID РАДА підкреслив, що головною метою Програми є допомагати застосувати антикорупційні практики комітету та народним депутатам.

Голова комітету з питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв подякував за можливість вже вдруге збиратись в експертному колі з міжнародними організаціями.

Народний депутат Єгор Соболєв зазначив: «ті завдання, які ми окреслили під час першої, не тільки не досягнуті, але й доповнені новими викликами.»

Серед основних анти-корупційних викликів в законотворчій площині на порядку денному залишаються:

  • не ухвалений закон про антикорупційний суд;
  • законопроект щодо викривачів – не виноситься на голосування;
  • закон, який дає антикорупційному бюро самостійно проводити прослуховування не виноситься на розсуд зала з червня 2016 року;
  • відсутність роботи агенції з питання запобігання корупції;
  • спроби зробити антикорупційне бюро залежним не припинилося;
  • ухвалені поправки, які зобов’язали громадських активістів подавати е-декларації.

«Якщо залишимо так як є (ухвалений законопроект  №6172 «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», з поправками з голосу від депутата фракції «Народний фронт» Тетяни Чорновол щодо розширення категорії громадян, які повинні подавати свої дані до Єдиного Державного реєстру заяв осіб) – це створить небезпечний прецедент та викривлення антикорупційної діяльності… Коли держава намагається контролювати громадян – це є тоталітаризм,» - вважає Єгор Соболєв.

Олександр Лємєнов, антикорупційни експерт Програми USAID РАДА повідомив, що законопроект №6172 «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушує закони України та фундаментальні принципи, що закладені в Конституції України.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Ukraine озвучив пропозиції від громадських організацій, які мають відмінити «поправки Чорновол», які дискримінують певну категорії осіб за професійною ознакою (здійснення анти-корупційної діяльності), в тому числі треті особи, контрагенти: зокрема сюди підпадають надавачі найрізноманітніших послуг громадським організаціям – від дизайнерів од орендодавців.

Transparency International Ukraine пропонує: держава може вимагати від членів громадських рад, які мають кадрові функції, прямо впливають на здійснення політики, здійснювати декларування в тій чи іншій формі.

Також ухвалений законопроект не відповідає на питання: які антикорупційні організації є такими? А, отже, створює широке поле для зловживань.

Руслан Радецький, член Національного агентства з питань запобігання корупції розповів про відсутність автоматизованої системи перевірки декларацій, а також за проблеми, з якими НАЗК стикаються в роботі. Його колега Руслан Рябошапка, визнав провідну роль антикорупційного прогресу за представниками громадськості. Пан Рябошапка,  також зазначив порушення правової визначеності поняття «анти-корупційні організації.

Саша Дрік, голова ради Громадського люстраційного комітету сказала: ««немає проблеми подати декларацію, питання в тому, що нас це змушують робити антиконституційним шляхом.» Більше того, ухвалення цього законопроекту було Це було «багатоходівкою», щоб відволікти увагу свідомої громадськості, в цей момент виключився реєстр, як раз перед дедлайном подачі е-декларацій, а згодом спробували прийняти законопроект про звільнення керівництва НАЗК. Також, в результаті громадськість не говорить про   про перевірку декларацій, що немає автоматизованої системи перевірки, а також за результатами перевірки нікого не притягнуто до відповідальності.