Програма USAID РАДА та народні депутати-учасники проекту «Модельний округ» представили кращі моделі та практики взаємодії з виборцями

Птн, 08/06/2018 - 18:00

8 червня Програма USAID РАДА та народні депутатами України представили свій досвід та  моделі та практики взаємодії з виборцями,  напрацьовані в рамках проекту «Модельний округ».

Програма USAID РАДА протягом кількох років впроваджувала пілотний проект «Модельний округ», який покликаний створити найбільш ефективну модель комунікації та взаємодії народних депутатів з виборцями за допомогою як класичних, так і інноваційних механізмів та інструментів, що передбачені різними компонентами Програми.

Завдання проекту - надання народному депутату та його команді різноманітної підтримки (експертна, аналітична, технічна, організаційна) для вирішення актуальних проблем округу.

Участь у проекті брали семеро народних депутатів, які представляють різні фракції та обрані як у мажоритарних округах, так і за списками політичних партій.

Програма USAID РАДА пропонувала кожному з семи народних депутатів скористатися наступними інструментами для налагодження діалогу і співпраці з виборцями:

• Проведення міських зібрань у форматі «таун-холл» та громадських слухань в модельних округах;

• Публічні обговорення (консультації) проектного законодавства;

• Системні заходи, спрямовані на покращення спілкування з депутатами місцевих рад округу;

• Підтримка проведення виїзних засідань комітетів, комітетських слухань, зокрема щодо бюджету, інфраструктури, комунальних послуг тощо, в округах;

• Публічні звіти депутатів перед місцевими радами та виборцями округу;

• Прес-брифінги та прес-конференції;

• Участь журналістів з регіональних видань округу в прес-турі до ВРУ;

• Вивчення, актуалізація і вирішення проблем округу;

• Тренінги для помічників та команди народного депутата в окрузі;

• Тренінги, навчання та просвітницькі заходи з громадськістю;

• Проведення регіональних колоквіумів для вчителів з обговорення методичних рекомендацій для викладання дисциплін та впровадження навчальної гри «Парламент-агора» в середніх школах округу».

Ганна Безулик, журналістка, телеведуча, модератор Форуму презентувала подію та запросила до вітального слова:

Сьогодні ми будемо знайомитися із досвідом та напрацюванням проекту Модельний Округ. Обговорювати та аналізувати практики проекту.

Петро Боднар, Перший заступник Керівника Апарату Верховної Ради України

Модельний Округ - це надзвичайно важлива програма. Ми провели багато часу дискутуючи про те, як налагодити комунікацію з громадянами. Саме брак інформації породжує негативний рейтинг, а також ряд питань. Проект Модельний Округ спрямований на вирішення цих проблем, оскільки дозволяє громадянам спілкуватися з депутатами. Я хочу висловити щире сподівання, що комунікації на прикладі Модельного Округу стануть масовими серед депутатів.

Енн Хоппер, заступниця Директора офісу демократії та врядування USAID

Як ви всі добре знаєте, основна частина відповідального та демократичного інституту полягає у виконанні представницької функції депутатами з виборчими округами. Проект Модельний Округ є ініціативою нашого партнерства разом з Верховною Радою. Ми раді бути партнерами разом з 7 народними депутатами України, які продемонстрували як класичні, так і інноваційні способи комунікації з виборцями, ЗМІ, місцевою владою та громадянським суспільством.

Віктор Лях, Президент Фонду Східна Європа

Сьогодні ми представляємо результат 2,5 річної роботи з народними депутатами України, учасниками проекту Модельний Округ. Ми хочемо бачити між парламентом та громадянами взаємодію та комунікацію. Я сподіваюся, що новий формат стане взірцем наслідування у Верховній Раді України, і що наші модельні депутати стануть прикладом для наслідування.

Ігор Когут, Директор Програми USAID РАДА

Завдання проекту Модельний Округ полягало в тому, щоб вибудувати моделі комунікації, апробувати їх, а також розвинути традиційні комунікації та запропонувати інноваційні. Одним із висновків для мене виявилось те, що народні депутати України стали прислухатися до думок інших під час звітувань, міських зібрань та інших подій в рамках проекту. Протягом  цих 2 років, ми стали спостерігачами зміни ставлення виборців до народних депутатів України в наших модельних округах.

 

Народні депутати-учасники проекту «Модельний округ»:

Павло Різаненко, народний депутат України, виборчий округ 97, Київська обл., фракція партії «Блок Петра Порошенка», Комітет з питань фінансів і банківської діяльності

Моя співпраця з Програмою РАДА в рамках проекту Модельний Округ була взаємовигідною, цікавою та пізнавальною. Я б хотів поділитися досвідом, який пов’язаний з комунікацією, а саме міськими зібраннями.
Основний урок із міських зібрань - це той формат, який дозволяє конструктивно почути один одного.
Я дякую Програмі РАДА, що надали методологію та навчили мою команду. Тепер я рекомендую сільським головам, що якщо немає єдиної думки в громаді - скликай міські зібрання.

Різаненко також розповів про громадські слухання в ролі голови села, який ініціював громадські зібрання.

 

Ігор Гузь, народний депутат України, виборчий округ 19, Волинська область, фракція політичної партії «Народний фронт», Комітет у закордонних справах

Я зібрав команду помічників після того як мене обрали для участі в проекті Модельний Округ. Ми вирішили зробити акцент на децентралізації. Ми хотіли налагодити співпрацю народного депутата з органами місцевого самоврядування і створенням ОТГ.

З допомогою Програми РАДА ми провели ряд заходів, які допомогли об’єднанню ОТГ. Після цих подій, ми створили Асоціацію органів місцевого самоврядування Прибужжя. Ми перейшли у новий формат роботи: кожного місяця ми збираємо голів ОТГ в іншій громаді, ділимося досвідом, забезпечуємо присутність експертів.

Я вважаю, що це успішна історія завершення процесу децентралізація в моєму окрузі, який вдався нам завдяки сприянню Програми РАДА і проекту Модельний Округ.

 

Олена Сотник, народний депутат України, загальнодержавний виборчий округ, Харківська обл., фракція політичної партії «Самопоміч», Комітет з питань Європейської інтеграції 

В мене було два ключових проекти в рамках ініціативи Модельний Округ. Перший з молоддю, адже я вірю в те, що молодь здатна кардинально змінити країну, і другий з візією країни. Я дала свободу виборцям створити візію країни, за що я вдячна Модельному Округу, який мені показав, що треба вірити. 

Уявіть собі, що ще тридцять років тому такий захід не був би можливий. Я не повірю, що народні депутати могли б говорити таким чином про дуже важливі речі, а це означає, що країна змінюється, і треба вірити в свою мрію та змінювати країну на краще. 

 

 

Іван Крулько, народний депутат України, загальнодержавний виборчий округ, Закарпатська обл., фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», Комітет з питань бюджету

Наша робота парламентарів буде оцінюватися не кількістю проведених зустрічей, а наскільки наша справа вплинула на життя кожної конкретної людини, і про це наш Модельний Округ був.

 

Олександр Черненко, народний депутат України, загальнодержавний виборчий округ, Чернігівська обл., фракція партії «Блок Петра Порошенка», Комітет з питань правової політики та правосуддя

Коли я балотувався на вибори, я їздив у тур по Україні. Під час зустрічі в Артемівську (теперішньому Бахмуті) на заводі я зрозумів, що усталена комунікація народного депутата з виборцями є ганебною. Замість залучення виборців до прийняття рішень, обговорення законопроектів, у нас популістичні, порожні обіцянки.

Замість відвертого спілкування та публічних звітів, у нас замовні статті у місцевій пресі. Замість нормальної комунікації з місцевими депутатами та пресою у нас білборди та кошики до Дня журналіста. Коли з’явився шанс взяти участь у проекті Модельний Округ, для мене це було завдання міняти традицію та культуру народних депутатів спілкування з виборцями. За час участі в проекті, перший крок було зроблено дуже серйозно. Цей проект дав мені аргументи у виборчій реформі зрозуміти, що депутат-списочник може ефективно і результативно працювати з виборцями.

 

Світлана Заліщук, народний депутат України, загальнодержавний виборчий округ, Луганська обл., фракція партії «Блок Петра Порошенка», Комітет у закордонних справах

Для мене Модельний Округ - це можливість побувати в переміщених університетах, але не тільки для мене. Як депутат, я змогла привезти туди багатьох депутатів, які вперше побували в зоні АТО. Так само, я змогла привезти багатьох журналістів з всієї України.
Модельний Округ допоміг нам ухвалити законодавство про переміщені університети. Після спілкування з університетами ми змогли допомогти їм побороти проблеми відсутності матеріальної бази, заборгованості перед викладачами, ризик втратити ліцензію.

 

Олександр Кодола, народний депутат України, виборчий округ 209, Чернігівська обл., фракція Політичної партії «Народний фронт», заступник Голови Комітету з питань будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства

Моя команда долучалася до деяких заходів проекту Модельний Округ протягом останнього року, які стосувалися комунікації з виборцями та побудови команди народного депутата.

Важливо, що наша команда намагається залучити виборців, які заявляють про проблему, до її вирішення. Я дякую Програмі РАДА і сподіваюся, що цей проект продовжиться, і наша команда разом з іншими депутатами зможе взяти участь повноцінно.