Програма РАДА презентувала посібник щодо парламентських дослідницьких служб, яким користуються понад 70% парламентів світу

Чтв, 25/06/2020 - 20:30

Програма РАДА провела презентацію посібника «Міжнародна практика щодо організації та роботи парламентських дослідницьких служб».

Звертаючись до учасників онлайн-презентації, Керівник Апарату Верховної Ради України Вячеслав Штучний подякував партнерам за можливість вивчати світовий досвід, зокрема дослідницьких служб

«Перекладений посібник узагальнює всі ті практики, про які ми говоримо останні 8-9 місяців. Сподіваюсь, разом ми досягнемо того результату, який забезпечить можливість ефективної роботи як Апарату, так і парламенту»,– зазначив Вячеслав Штучний.

Директор Програми РАДА Ігор Когут підкреслив важливість роботи зі створення незалежної дослідницької служби в стінах парламенту.

«Доступність перевіреної інформації та кваліфікованого аналізу є критично важливою для діяльності народних депутатів на всіх рівнях: на рівні ухвалення законів, контролю за виконавчою владою, представництва громадян»,– вказав директор Програми РАДА.

Він також відзначив своєчасність перекладу посібника, який є джерелом цінної інформації для налагодження ефективної роботи дослідницької служби.

Після цього виступив Іен Ватт, голова Секції парламентських бібліотек та дослідницьких служб Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ – організації, яка створила посібник.

Він звернув увагу учасників на практичність, корисність та структурованість видання.

Пан Ватт зазначив, що парламентська дослідницька служба з самого початку роботи має чітко визначити обсяг своїх функцій та враховувати потреби своїх клієнтів, беручи до уваги при цьому наявні ресурси.

«Дуже важливо витратити час на те, щоб визначити основи діяльності служби. Спочатку краще створювати один чи два простих продукти, ніж робити багато захоплюючих, нових і складних»,– сказав Іен Ватт.

Керівник Інформаційного управління Апарату ВР Тарас Пастушенко відзначив, що парламентська бібліотека має значні інформаційні ресурси, які допоможуть у створенні дослідницької служби.

Він сказав: «Бібліотека акумулювала багато дуже серйозного матеріалу, який би був, на мою думку, просто неоціненним в побудові такої дослідницької аналітичної служби».

Координаторка Секції парламентських бібліотек та дослідницьких служб Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ Елеонора Валентайн інформувала про кількарічну роботу над створенням такої установи в Україні, зокрема про відповідну діяльність Програми сприяння парламенту України, яку пані Валентайн очолювала.

«Наявність у парламенті внутрішньої дослідницької служби,– як установи, описані у цьому виданні,– це можливість збирати необхідну інформацію і забезпечувати особливі інформаційні потреби народних депутатів у потрібному форматі і в потрібний час»,– зазначила Елеонора Валентайн.

Менеджерка за питань технічної співпраці Міжпарламентського союзу Нора Бабік наголосила на важливості роботи парламентської дослідницької структури для забезпечення демократії та надання об’єктивної інформації.

Вона також відзначила, що посібник активно використовується у світі: за результатами дослідження, проведеного у 2015 р, ним користувались 74% всіх парламентів.

«Нам дуже приємно, що посібником також користуватиметься Верховна Рада України»,– сказала Нора Бабік.

Нещодавно у вітчизняному парламенті закінчився функціональний аналіз Апарату Верховної Ради України. Про його результати в контексті роботи над створенням дослідницької служби розповів регіональний директор Вестмінстерської фундації за демократію Крістофер Левік.

Він зазначив, що деякі види аналізу здійснюються у Апараті ВР неузгоджено. Створення дослідницької служби дозволить об’єднати послуги і надавати їх більш ефективно.

Пан Левік вказав: «Близько 70 працівників Апарату ВР вже займаються аналізом та дослідженням. Якщо їх об’єднати в одну структуру, об’єднати їх функції та мандати, можна створити міцні основи для аналітичної і дослідницької служби світового рівня».

Керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун звернув увагу на важливість оперативного надання інформації дослідницькою службою. Він зазначив, що для її створення була проведена значна робота, для завершення якої потрібна політична воля.

«Ми маємо створити таку службу вже за цього скликання парламенту, і USAID готове в цьому допомогти», - сказав він.

Також у обговоренні питань роботи парламентських дослідницьких служб взяли ментор Програми стажування Інформаційно-дослідницького центру ВР Ігор Жданов та представник Парламентського центру (Канада) Іво Балінов.

Зустріч модерувала радниця зі стратегічних питань Програми РАДА Марина Руденко.

Видання «Міжнародна практика щодо організації та роботи парламентських дослідницьких служб» має на меті допомогти парламенту розвинути свою дослідницьку спроможність. У ньому описано складові елементи успішних парламентських служб на основі досвіду людей, котрі керують такими службами.

Посібник «Міжнародна практика щодо організації та роботи парламентських дослідницьких служб» був створений фахівцями Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (International Federation of Library Associations and Institutions – IFLA). Його переклад на українську мову здійснений за підтримки Програми USAID РАДА.

Ознайомитись з посібником можна за посиланням https://cutt.ly/mu8IHNj.