Презентація «Керівних принципів проведення міських зібрань у форматі Town Hall Meeting»

Птн, 08/06/2018 - 16:15

8 червня у стінах Верховної Ради України пройшла презентація «Керівних принципів проведення міських зібрань у форматі Town Hall Meeting».

Захід організовано за спільної ініціативи Лабораторії законодавчих ініціатив та Апарату Верховної Ради України у рамках реалізації Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.

Керівні принципи узагальнюють досвід апробації міських зібрань у форматі Town Hall Meeting у різних регіонах на різноманітні тематики, які Лабораторія законодавчих ініціатив проводила з 2010 року. У посібнику зібрані найкращі практики планування, організації та проведення міських зібрань, а також представлені матеріали, які є прикладами організаційних та експертних документів, які були використані під час заходів, організованих Лабораторією законодавчих ініціатив.

Олександр Заславський, Заступник Голови Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, подякувавши Апарату Верховної Ради України, які виступили співорганізаторами заходу, коротко розповів про те, що таке міські зібрання у форматі Town Hall Meeting.

«В рамках компоненту «Модельний округ» Програми РАДА партнери організації пропонують «модельним» народним депутатам набір інноваційних інструментів для налагодження комунікації з виборцями. Лабораторія законодавчих ініціатив пропонувала новий формат участі громадян – міські зібрання у форматі Town Hall Meeting».

Формат Town Hall Meeting походить зі Сполучених Штатів Америки, з Нової Англії, де почав використовуватися з XVIIIст. і в різних форматах розповсюдилися по всьому світу. Описаний нами формат є однією з варіацій того, як можна проводити такі зібрання.

Чому ми вважаємо, що це потрібно?

Зараз спостерігається достатньо низький рівень довіри громадян до державних інституцій, в тому числі інституцій місцевого самоврядування. Ця недовіра взаємна – органи влади так само не довіряють громадянам. Це не є виключно українською проблемою. У всьому світі спостерігається криза представницької демократії. За останні 20-30 років цей виклик призвів до розповсюдження різноманітних практик партисипаторної демократії. Це те, що дозволяє створити певний дискурс співучасті і співвідповідальності, що у свою чергу, формує довіру в суспільстві. Town Hall Meeting – якраз той інструмент, який може забезпечити ефективну участь громадськості і підвищити рівень довіри.

В рамках Програми РАДА Лабораторія законодавчих ініціатив провела 11 таунхолів, серед яких найуспішнішими є обговорення окремих положень законопроекту «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», який було ухвалено через 2,5 роки. Для осіб, які ухвалюють рішення, це можливість отримати зворотну відповідь на їх ініціативи, в той же час, залучити громадян до процесу вироблення рішень. Найбільшою перевагою формату Town Hall Meeting – є те, що обговорюються не проблеми, а варіанти їх вирішення.

Також минулого року Лабораторією законодавчих ініціатив було проведено низку таунхолів у співпраці з Міністерством молоді та спорту щодо різних підходів до політики розвитку молодіжних центрів. За результатами цих заходів було розроблено і ухвалено положення про молодіжні центри й у Донецькій області це посприяло формуванню мережі молодіжних центрів.

Також Олександр наголосив, що, в першу чергу, формат Town Hall Meeting використовується для вирішення місцевих питань і проблем. В той же час, таунхоли можна використовувати, як інструмент політики – інструмент консультацій зі стейкголдерами, які є важливим елементом циклу політики.

Олександр Черненко, народний депутат України, розповів про свій досвід співпраці з Лабораторією законодавчих ініціатив у проведенні міських зібрань у форматі Town Hall Meeting у Чернігові, які було присвячено обговоренню  різноманітних підходів поводження з твердими побутовими відходами.

Учасники зібрання у Чернігові представляли як звичайних мешканців міста, так і місцеву владу, комунальні підприємства, громадські організації, екологічні організації; тобто всі зацікавлені сторони – і споживачі, і надавачі послуг, і ті, хто турбується про навколишнє середовище. У рамках цього заходу намагалися знайти вирішення двох проблем: по-перше, це пошук оптимального способу утилізації і переробки відходів; по-друге, ефективні способи зберігання та перевезення сміття. Дискусія виявилась досить палкою й не пройшла дарма, адже за результатами обговорення були внесені певні корективи у законопроекти, які, на жаль, досі ще не прийняті.

Олександр Черненко наголосив, що саме проведення Town Hall Meeting для обговорення положень, які лягли в основу законопроекту, є міцним аргументом на користь того, що сам законопроект є вираженням інтересів громади.

Вікторія Баклаженко, авторка посібника, програмна координаторка Лабораторії законодавчих ініціатив, презентуючи керівні принципи, коротко зупинилась на ключових особливостях формату Town Hall Meeting.

Town Hall Meeting – це неформальне публічне зібрання місцевих мешканців певної території. Кваліфіковане, цілеспрямоване та результативне обговорення будь-яких конкретних питань, що становлять громадський інтерес.

Формат Town Hall Meeting передбачає:

 • проведення обговорення на основі декількох попередньо підготовлених сценаріїв – різних варіантів вирішення питання з одночасним відображенням на екранах позицій учасників;
 • учасниками обговорення є передусім громадяни, зацікавлені у розв’язанні певної проблеми;
 • експерти, політики, громадські діячі беруть участь в обговоренні на рівних засадах з пересічними громадянами;
 • обговорення відбувається одночасно в малих групах (від 10 до 12 осіб);
 • за кожним столом працює фасилітатор та ноуттейкер (особа, яка нотує на комп’ютері думки, висловлені учасниками);
 • послідовно обговорюються всі варіанти (15-20 хвилин на один сценарій);
 • занотовані думки учасників можна переглядати в режимі реального часу на екранах;
 • після обговорення учасники голосують за визначення найкращого способу (сценарію) вирішення питання.

Підготовка Town Hall Meeting включає формулювання теми і завдання міських зібрань, а також аналіз проблеми і підготовку сценаріїв її вирішення. Важливою складовою є комунікаційний супровід заходу, який включає інформаційну кампанію для залучення якомога ширшого кола заінтересованих сторін шляхом електронних поштових розсилок, публікації інформації на веб-сайті, в соціальних мережах, на офіційних сторінках, створення графічних матеріалів, поширення інформації серед партнерів. По завершенні підготовки звіту за результатами проведених міських зібрань і паралельно з процесом розробки політики можна розпочинати адвокаційну кампанію щодо рішення, проголосованого під час заходу.

Лабораторією законодавчих ініціатив було розроблено спеціальний веб-застосунок для проведення Town Hall Meeting. Він доступний за адресою alithmapp.com – на який можна перейти з сайту Лабораторії законодавчих ініціатив parliament.org.ua – і дозволяє виводити структуровані та змістовні повідомлення до спільного чату, уникати інформаційної надлишковості та спрощує процес генерації звіту після проведення заходу. Для того, щоб скористатись веб-застосунком для проведення міських зібрань, потрібно звернутись до контактної особи, чиї контактні дані вказані на сторінці веб-застосунку.

Марія Савіна, Виконавча директорка ГО «Ліга інтернів», розповіла про співпрацю з Лабораторією законодавчих ініціатив у проведенні міських зібрань у форматі Town Hall Meeting.

«Спільно з  Лабораторією законодавчих ініціатив Ліга інтернів відбирала і готувала завдяки тренерам фасилітаторів і ноуттейкерів. Це найважливіші люди за столами, які можуть перетворити дискусію з неконтрольованого балагану на реальне обговорення, або навпаки, втратити увагу та фактично перетворити потенційну дискусію на балаган».

Марія наголосила, що в ситуаціях, коли тематика обговорень є для учасників дуже сенситивною, то часто дискусія виходить за межі запропонованих сценаріїв. І це є одним з ризиків проведення заходу. Тому дуже важливо, щоб сценарії були пропрацьовані таким чином, щоб відображати можливі варіанти вирішення обговорюваних проблем і максимально враховувати думки усіх зацікавлених сторін.

Також Марія звернула увагу на моменти, які треба врахувати, аби провести якісний та успішний захід у форматі Town Hall Meeting:

 • можливість зриву проведення Town Hall Meeting через відсутність сторін з протилежними точками зору;
 • аби бути більш звичним для громадян, формат Town Hall Meeting має активно відпрацьовуватись у громадах;
 • робота зі сценаріями до таунхолу, аби врахувати думки всіх стейкголдерів; а також робота експерта під час проведення самого заходу, щоб прояснювати незрозумілі моменти;
 • підготовка ноуттейкерів: дуже важливим є вміння швидко структурувати та коротко викладати інформацію, вміння вихопити інформацію від різних учасників, а також грамотність.

Контактна особа: Баклаженко Вікторія; тел.: 063 054 65 20, emailv.baklazhenko@laboratory.kiev.ua.