Міжнародні організації готові надати експертну допомогу у вдосконаленні Регламенту Верховної Ради України

Чтв, 17/10/2019 - 16:30

Одним з важливих аспектів ефективності роботи Верховної Ради України, підвищення рівня легітимності законодавчих рішень є вдосконалення та неухильне дотримання її Регламенту. Робота з його покращення в напрямку зрозумілих процедур потребує започаткування формату для координації зусиль зацікавлених сторін, залучення експертного потенціалу.

17 жовтня в офісі Програми USAID РАДА відбулась робоча зустріч, присвячена розробці нового Регламенту. У ній взяли участь представники Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Сергій Кальченко (Голова Комітету), Оксана Гринчук (Голова підкомітету з питань забезпечення діяльності Верховної Ради України), Павло Фролов (Голова підкомітету з питань Регламенту Верховної Ради України), заступник Керівника Апарату ВРУ, Керівник Головного юридичного управління Апарату ВРУ Михайло Теплюк. Європейська Комісія «За демократію через право» була представлена Сергієм Кузнєцовим. На зустрічі були також присутні керівники Офісу Ради Європи в Україні та Офісу демократичного врядування Місії USAID в Україні.

Ігор Когут, директор Програми USAID РАДА, зазначив, що зараз той момент, коли потрібно об’єднати зусилля та організувати експертне національне та міжнародне середовище задля написання нового Регламенту. Він також наголосив, що завданням Програми є,– спільно з керівництвом Верховної Ради України, Комітетом з питань Регламенту та Апаратом парламенту,– знайти та погодити ефективний формат законотворчого та законодавчого процесів, який і буде відображено в основному документі парламенту, Регламенті.

Під час заходу Голова Відділу програм регіонального співробітництва Венеціанської Комісії Ради Європи Сергій Кузнецов сказав, що Венеційська комісія також може надавати експерту та технічну підтримку у роботі над новим Регламентом. Він додав, що під час попереднього скликання Верховної Ради України Венеційська комісія оцінювала і надавала висновки щодо законопроекту № 5522, який передбачає приведення норм Регламенту у відповідність до Конституції.

Експерт Програми РАДА Володимир Крижанівський наголосив на необхідності доопрацювання законопроекту 5522 – як перехідного документу, який дасть змогу привести Регламент у відповідність до Конституції, а в той самий час напрацьовувати концепцію та нову структуру Регламенту.

Заступник Керівника Апарату ВР, керівник Головного юридичного управління Апарату ВР Михайло Теплюк висловив підтримку ідеї надання міжнародної експертної допомоги у роботі над Регламентом. Він вказав, що така діяльність повинна вестись на базі Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України. Він зупинився на двох основних завданням: 1) узгодити позиції організацій та фахівців, готових надати необхідну фахову експертну допомогу; 2) запропонувати керівництву ВРУ визначити організаційну модель задля роботи над новим Регламентом.

Присутні наголосили на необхідності врахувати міжнародний, а також і вітчизняний досвід при внесенні змін до Регламенту.

Голова підкомітету з питань Регламенту Верховної Ради України Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту Павло Фролов зазначив, що є усвідомлення необхідності реформування ВРУ, зокрема Регламенту. І Президент України, і керівництво парламенту зазначають, що Регламент недосконалий і його важкий формат не дозволяє сьогодні його виконувати в повній мірі.

Керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун зазначив, що на даний час існує унікальна можливість для впровадження змін. І потрібна політична воля, щоб вдосконалити Регламент та привести його у відповідність з Конституцією.

Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» реалізується Фондом Східна Європа за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).