Експерти обговорили подальші кроки для забезпечення ефективного впровадження реформи політичних фінансів

Птн, 19/10/2018 - 12:15

Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) спільно з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин (НДІ) та Програмою USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Посольства Великої Британії в Україні провели національний Форум «Наші гроші на виборах» 18 жовтня.

Учасники заходу обговорили ключові виклики у сфері фінансування виборів в Україні, а також подальші кроки, яких мають вжити різні зацікавлені сторони для забезпечення ефективного впровадження реформи політичних фінансів.

На думку заступниці Директора офісу демократії та врядування USAID Енн Хоппер, Україна досягла успіху впродовж останніх років в законотворчій діяльності, прийнявши Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції». Хоппер повідомила, що цей Закон є одним із найбільш прогресивних нормативно-правових актів для політичного фінансування в Європі. Однак, Хоппер зазначила, що прийдешні президентські та парламентські вибори будуть першим великим випробуванням на практиці.

Тетяна Бібік, заступниця директора Програми USAID РАДА, що Україна починає свій рух у напрямку системних та інституційних змін. Програма РАДА разом з партнерами впродовж 5 років напрацювала багато інструментів парламентського контролю. Одним із найбільш дієвих є вироблення альтернативних звітів, які забезпечують контрольну функцію парламенту. У деяких парламентських комітетах є практика використання таких звітів, що передбачає відновлення довіри до інституцій, які перевіряють фінанси та до політичних партій. “Я бажаю нам провести наступного року такі виборчі перегони, і так прозвітувати за проведені кампанії, і так об’єднати зусилля всіх гілок влади, щоб реанімувати довіру виборців та повернути віру в те, що Україна стає крок за кроком Європейською державою, ” - повідомила Бібік.

 

Робота форуму складалася з трьох тематичних панелей. Перша панель була присвячена контролю за політичним фінансуванням на виборах з боку громадянського суспільства. Нове законодавство України про політичне фінансування (ухвалене в 2015 році) буде вперше застосовано на загальнонаціональних виборах у 2019 році. Це стане викликом не лише для учасників виборчих перегонів, а й для громадянського суспільства, що відіграє важливу роль у забезпеченні підзвітності органів публічної влади. У цій панелі увагу було приділено інструментам і можливостям недержавних акторів моніторити фінансування виборчих кампаній і діяльність державних органів контролю.

Під час другої панелі “Формальний контроль за фінансуванням передвиборної агітації” учасники висловили свою позицію щодо того, як вони планують втілювати нові законодавчі приписи та реагувати на наявні законодавчі прогалини.

Нова модель державного контролю за фінансуванням виборчих кампаній передбачає нові повноваження державних органів у сфері контролю за фінансуванням партій і кандидатів, не всі з яких чітко прописані в новому законодавстві.

Останні дві панелі були об’єднані, спікери зазначили про виклики для правового регулювання грошей на виборах та дотримання правил фінансування партій і кандидатів на виборах.

З наближенням виборів очевидними стають окремі прогалини та суперечності в законодавстві про фінансування виборчих кампаній. Учасники цієї панелі зможуть обговорити, які зміни до законодавства можна внести найближчим часом, а які слід розглядати в більш довгостроковій перспективі. Наступного року партії та кандидати зіткнуться з новими обмеженнями та вимогами щодо фінансування їхніх виборчих кампаній. У цій панелі увагу буде приділено ключовим нововведенням, що їх повинні будуть дотримуватися партії й кандидати та здатності партій пристосовуватися до них.