IPTAC: звіт про прогрес питання парламентської етики та реформи децентралізації

Срд, 01/03/2017 - 15:30

1 березня Програма USAID РАДА провела щомісячну Координаційну зустріч представників проектів міжнародної технічної допомоги (IPTAC). Основний фокус: прогрес у просуванні  блоку питань Парламентської етики (представили партнер Програми USAID РАДА, - ЛЗІ та депутати Олена Сотник і Сергій Лещенко)  та останні рішення парламенту у сфері децентралізації (експертний огляд Ігоря Парасюка, координатора Програми USAID РАДА).

Фокусом Програми USAID РАДА та її партнерів Лабораторіії законодавчих ініціатив залишається просування Парламентської Реформи. На зустрічі йшлося про один з компонентів реформи -  питання Парламентської етики.  На сьогодні, за тиждень з момента оголошення про підписання «Деклараціії про наміри щодо Кодексу парламентської етики» вже  близько 60 народних депутатів долучилися. Розробку Кодексу вже погодили з усіма парламентськими фракціями та депутатськими групами. ЛЗІ працює з депутатами вже близько 8 місяців, допомагаючи в актуалізації  та просуванні цього питання.

Народні депутати України Олена Сотник та Сергій Лещенко, одні з ініціаторів  розробки Кодексу парламентської поведінки, розповіли, як просувається серед депутатів ця ініціатива. Зокрема, як зазначила Сотник, що якщо раніше багато з її колег не сприймали питання парламентської етики серйозно, зводячи його лише до питання етикету чи поведінки в залі, то сьогодні вже намічається супротив розробці Кодексу. Бо парламентська етика – це ще й потужна антикорупційна сила, це питання конфлікту інтересів при прийнятті рішень. Депутати продовжуватимуть працювати у цьому напрямку.

Новини реформи децентралізації (докладніше у презентації нижче): 9 лютого Верховна Рада прийняла закони № 4772 – «доєднання до ОТГ», №4110 – «набуття повноважень головою громади» та 4742 – «статус і повноваження старости», проте вони досі не підписані президентом. Окрім того, до сьогодні  проблемою є встановлення меж населених пунктів: лише у 16,7 тис. населених пунктах, що становить 56% від їх загальної кількості, межі міста та межі фактичної забудови співпадають. Це, наприклад,  лише 96 з 178 міст обласного значення. Тому земля та всі об’єкти, які не є офіційно в межах міста, належать до районного підпорядкування. Відповідно, міський голова не може виділити з бюджету міста ні копійки для розвитку цієї території, а отже жодних інфраструктурних змін не може відбутися, поки це питання не буде врегульовано. Але, в цілому, останній рік реформа буксує, - повідомив присутнім Ігор Парасюк. Окрім того, ще лишаються питання майнові конфлікти ( райони не віддають ОТГ «спільне майно»), проблема «дублювання повноважень» в районах, де громада співпадає з районом або ОТГ повністю покривають територію, також не вирішені секторальні питання освіти та медицини.