Прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об'єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів»

Ігор Парасюк, Експерт з питань децентралізації та економічного розвитку, координатор Програми USAID РАДА
Втр, 14/03/2017 - 18:00

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об'єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів», що дуже важко проходив Верховну Раду – нарешті прийнятий.

Нагадаємо, що 5520 є фактичною «реінкарнацією» законопроекту 4676, який був зареєстрований ще у травні 2016 року і «символічно» відхилений ВРУ напередодні Дня місцевого самоврядування 6 грудня 2016 року.

Закон, при умові «ненакладення» на нього вето Президентом і набуття чинності, дозволить ще щонайменше 40 громадам, яким раніше ЦВК відмовив у проведенні виборів створити свої ОТГ, мотивуючи відмову тим, що деякі  поселення сьогодні знаходяться в різних районах. Тепер ця перепона знята. Очевидно, таких громад буде більше, ніж 40.

Закон важливий тим, що заклав передумови модернізації ще радянської системи адміністративно-територіального устрою, де райони створювали директивно без врахування реалій поселенської структури та думки громадян, коли важливою були: межі колгоспу чи кількість членів КПУ, що були приписані до певного райкому компартії, а не зручності громадян. Таким чином, в основу адміністративно-територіального устрою закладається принцип зручності для громадян і бізнесу, а не функціонерів.

Закон створює можливості також для утворення об’єднаних територіальних громад, суб`єктом утворення яких є, зокрема, територіальні громади міст обласного значення без зміни меж відповідних районів, а також визначення чіткої послідовності дій в процесі призначення перших місцевих виборів у територіальних громадах, утворених в результаті об`єднання територіальних громад різних районів, та зміни меж таких районів.

Це також створить кращі умови для залучення інвесторів на околиці населених пунктів, оскільки тепер не буде проблеми «меж» та незрозумілої юрисдикції.

Символічним є розподіл голосів «ЗА»: БПП – 112 (140), НФ – 67 (81), Позафракційні -18 (48), Опозиційний блок - НУЛЬ (43), Батьківщина – НУЛЬ (20), Самопоміч- 17 (26), Відродження – 2 (26), Радикальна Партія-12 (20), Воля - 4 (19). Звернемо увагу на черговий синхрон БЮТу і Опозиційного Блоку.

Примітка. В дужках загальна кількість депутатів у фракції.