До питання про відставку Прем'єр міністра України Верховною Радою України

Володимир Крижанівський, старший консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 1-го скликання
Втр, 14/02/2017 - 13:15

 

Вкотре є слушною вимога розглядати Конституцію системно. Саме такий аналіз засвідчує, що Верховна Рада не може відправляти Прем’єр-міністра у відставку зі своєї власної ініціативи , бо не має на це повноважень.

      1. Достеменно відомо, що всі повноваження парламенту виписані в Конституції  і ніде більше.   

      2. Основою для відставки власне Прем’єр-міністра може бути лише та норма, яка встановлена в статті 115 Конституції:

 «Кабінет Міністрів України складає повноваження перед новообраною Верховною Радою України.

Прем’єр-міністр України, інші члени Кабінету Міністрів України мають право заявити Верховній Раді України про свою відставку.

Відставка Прем’єр-міністра України, прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України мають наслідком відставку всього складу Кабінету Міністрів України. У цих випадках Верховна Рада України здійснює формування нового складу Кабінету Міністрів України у строки і в порядку, що визначені цією Конституцією.

Кабінет Міністрів України, який склав повноваження перед новообраною Верховною Радою України або відставку якого прийнято Верховною Радою України, продовжує виконувати свої повноваження до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України».

Отже, що стосується глави уряду,  то ініціатива про його відставку може виходити  виключно лише від нього самого.

В частині першій статті 85-ої Основного Закону України до повноважень парламенту, зокрема віднесені такі:   

«12) призначення за поданням Президента України Прем’єр-міністра України, Міністра оборони України, Міністра закордонних справ України, призначення за поданням Прем’єр-міністра України інших членів Кабінету Міністрів України, Голови Антимонопольного комітету України, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голови Фонду державного майна України, звільнення зазначених осіб з посад, вирішення питання про відставку Прем’єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України».

Ця норма вказує, що рішення про відставку глави уряду згідно поданої ним заяви ухвалюється Верховною Радою України.

     3. На додаток, укажемо на зміст  статті 13 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» щодо дострокового припинення повноважень уряду:

«Стаття 13. Дострокове припинення повноважень Кабінету Міністрів України

1. Повноваження Кабінету Міністрів України припиняються достроково у разі:

1) відставки Кабінету Міністрів України у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України;

2) відставки Прем'єр-міністра України за поданою ним заявою;

3) припинення повноважень Прем'єр-міністра України у зв'язку з неможливістю виконання ним повноважень за станом здоров'я;

4) смерті Прем'єр-міністра України».

Отже, як бачимо,  і цим законом встановлено, що питання про відставку самого  Прем’єр-міністра вирішується парламентом лише в разі, якщо він сам подасть заяву про свою відставку. У випадку постановки Верховною Радою питання  про прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України парламентом ухвалюється рішення саме про це,  а не про відставку Прем’єра або уряду. Лише після цього відбувається   автоматична  відставка всього складу Кабінету Міністрів, а себто і  Прем’єр-міністра.  

Тому,  якщо депутати від фракції Батьківщини внесли до Верховної Ради проект Постанови про відставку прем’єр-міністра, то це говорить про їхню погану обізнаність з Конституцією,  Регламентом України та спеціальним законом про уряд, яким є Закон України «Про Кабінет Міністрів України».

Висновок: відповідним підрозділом Апарату парламенту   цілком слушно було відмовлено народним депутатам із фракції «Батьківщини» в реєстрації проекту Постанови про відставку  Прем’єр-міністра України, як такого що суперечить чинному законодавству.