До питання про оптимізацію кількості парламентських комітетів

Володимир Крижанівський, старший консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 1-го скликання
Срд, 22/03/2017 - 15:30

Звісно, важливо встановити співвіповідність комітетів і профільних комітетів , так щоби одні та другі  найкращим чином відповідали запитам суспільства.  Тому,  коли чітко будуть визначені сектори відповідальності влади перед народом, такий сімбіоз буде природнім.

На сьогодні кількість міністерств в уряді України дорівнює 18-и. Для прикладу, у   ФРН  - 14, Росії – 21, а в Франції – їх чисельність ще недавно складала 37. При  цьому  в парламенті України є 28 комітетів та одна спеціальна комісія з питань приватизації.. Розподіл комітетів за предметом їх відання між міністерствами має часто- густо непропорційний характер. Так , питання Мінекономіки  є в царині діяльності 3-х комітетів, ще чотири міністерства – орієнтовані на два комітети кожне. Разом з тим міністерство з питань окупованих територій взагалі знаходиться поза полем уваги будь-якого комітету.

Тому може запропонована така  схема визначення переліку  комітетів:

  1. На початку скликання встановлюється щонайменше кількість комітетів, яка дорівнює кількості міністерств.  Якщо протягом каденції відбуваються зміни в кількості міністерств, то це не повинно відбиватися на чисельності профільних комітетів.
  2.  Крім цього, створюється ще до п’яти комітетів загального характеру:

а. бюджетний комітет,

б. прав людини та нацменшин,

в.  євроінтеграції та питань асоціації з ЄС, який щонайперше орієнтований на роботу з офісом віце-прем’єра з питань  євроінтеграції ,

г. з питань запобігання та протидії корупції,

д. з питань Регламенту та організації роботи ВРУ, якому, зокрема ставиться серед завдань – контроль за роботою Апарату парламенту.

 Спецкомісію з питань приватизації включити до  складу комітету з питань економіки з чітким посиланням на це в назві комітету.

Про це приймається  відповідна постанова Верховної Ради України. 

Проте,  можна зупинитися і на схемі внесення до Регламенту постійної  кількості комітетів (орієнтовно 20), постійної за величиною,  але не за переліком. В цьому випадку  при визначенні конкретної номенклатури комітетів треба орієнтуватись на те, що один комітет може співвідноситися із цариною відповідальності лише одного міністерства. Таким чином, має йти мова про відповідну реорганізацію як системи комітетів, так і номенклатури  міністерств. Отже, буде один комітет з питань культури, спорту, молоді, спорту, свободи слова  і відповідно одне міністерство. До речі. варто навести такі цифри:  чотири гуманітарних комітети мають на сьогодні в роботі 287 законопроектів, тоді як комітет з питань податкової та митної політики – 603, а комітет з питань правової політики і правосуддя – 288.     Отже,  буде  біля 15 комітетів співвіднесених до міністерств і 4-5 комітетів загального плану. 

Виглядає так, що друга схема є, мабуть, більш оптимальною, як з точки зору варіативності, так і з погляду оптимізації чисельності та якості апарату парламенту.    

Рубрики: