Інструменти та освітні матеріали, розроблені в рамках Програми USAID РАДА

Програма USAID РАДА забезпечує ефективну комунікацію виборців та депутатів, залучає громадян до законотворчого процесу та інформує про роботу Верховної Ради України.
 
Цільові групи:

 • Народні депутати України (НДУ) та їхні команди
 • Апарат Верховної Ради України
 • Організації громадянського суспільства (ОГС)
 • Навчальні заклади (загальноосвітні школи та внз)
 • Громадяни
 • Медіа

Тренінги

Через тренінговий центр Програми USAID РАДА експертами Громадянської мережі ОПОРА, громадської організації «Інтерньюз Україна», Європейським Інформаційно-Дослідницьким Центром були розроблені та пропілотовані тренінги:

 • Тренінг з Регламенту Верховної Ради України для народних депутатів України, помічників-консультантів народних депутатів, працівників Апарату Верховної Ради,  секретаріатів комітетів та фракцій, представників громадських організацій, які співпрацюють з Верховною Радою та парламентських журналістів (http://radaprogram.org/radanews/programa-usaid-rada-navchaye-reglamentu-...)
 • Тренінг з ефективних комунікацій та кібербезпеки для народних депутатів України, їх помічників – консультантів, прес-секретарів народних депутатів, а також працівників Апарату Верховної Ради України (http://internews.ua/2015/10/training-online-communication/)
 • Тренінг з аналізу політики для народних депутатів України та їх помічників, співробітників Верховної Ради України (Апарату, секретаріатів комітетів та фракцій тощо), співробітників та консультантів Кабінету Міністрів України, представників ОГС та ЗМІ (http://www.radaprogram.org/radanews/programa-usaid-rada-organizuvala-tre...)
 • Навчальний курс «Аналіз державної політики та нормативно-правових актів на відповідність принципу рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» для працівників Апарату Верховної Ради України (http://www.rada.gov.ua/fsview/139889.html)

Фільми

У рамках Програми USAID РАДА, громадянська організація «Інтерньюз-Україна» розробила просвітницькі відео для різних аудиторій, щоб показати, як працює єдиний законодавчий орган, ухвалюються закони та приймається бюджет:

 • Освітній фільм для дітей «Як працює Парламент», створений спеціально для аудиторії школярів старших класів, щоб показати ідею парламентаризму на досвіді західних країн та України. Фільм може використовуватися на уроках правознавства. (https://youtu.be/pmKn6XjXboI)
 • «Бюджетний процес» - Фільм складається з 4 частин і повністю описує всі етапи бюджетного процесу. Може використовуватися народними депутатами, їх помічниками і всіма зацікавленим аудиторіями. (https://youtu.be/hmPcO_izfd4)
 • “Гра для школярів Агора” - це навчало-пізнавальна рольова гра для учнів старших класів. Вона моделює роботу Верховної Ради України. Школярі мають можливість відчути себе Головою Верховної Ради, депутатом, керівником апарату, а ще обговорити з однокласниками законопроект і проголосувати за нього. Відчути і спробувати роботу Верховної Ради, дізнатись про необхідні процедури та стати відповідальним виборцем. Навчальний відеопакет підготовлено на основі розробленої Лабораторією законодавчих ініціатив методології проведення рольової гри «Агора». (https://youtu.be/nsu7pyqWqx8)

Відеоблоги

Програма USAID РАДА залучає громадян до законодавчого процесу, інформує та допомагає розібратись у складних процедурах прийняття рішень, функціях та повноваженнях Верховної Ради через серію відеоблогів та соціальних роликів:

 • Серія відеоблогів «Електронна петиція: від ідеї до результату» від громадської організації «Ліга Інтернів». 

  https://youtu.be/54Xi_q1nRVM

  https://youtu.be/gntmEb3qNrI

  https://youtu.be/4kigZndnQ2M

  https://youtu.be/YPuNMWanoFg

  https://youtu.be/xi1I860FFCw

 • “А як у них? Кнопкодавство і прогули засідань парламенту” мова йде про народних депутатів, які голосують за своїх колег в Україні та світі. Особисте голосування та відвідування засідань – запорука законної та ефективної роботи парламенту. Створено громадянською мережею ОПОРА. (https://youtu.be/r5E39mBAZMs)
 • “Електронні петиції - це просто” Хочете привернути увагу влади до важливого питання? Опублікуйте на сайті Верховної Ради електронну петицію. Це можна зробити за чотири кроки. Які? Дізнавайтесь у відеоролику громадської організації «Інтерньюз-Україна». (https://youtu.be/7p-fn65xKTc)
 • “Розумійте свій Парламент і контролюйте його”. Що таке Парламент і для чого він існує? Часто ми багато вимагаємо від Верховної Ради, проте не до кінця розуміємо її функцій. Давайте розбиратись разом у відеоролику від громадської організації «Інтерньюз-Україна». (https://youtu.be/MkbHGNk4ssk)
 • “Звернення до народного депутата”. Як правильно скласти пропозицію, заяву або скаргу до народного депутата? Дивіться у зручній відеоінструкції від громадської організації «Інтерньюз-Україна». (https://youtu.be/plqmhkQB1vc)
 • “Як правильно працювати з депутатами. Відеопідказка для активних громадян” - кожен парламентар має низку обов’язків та наділений важелями впливу, виконання та використання яких може якісно вплинути на умови життя його виборців. Пропонуємо ознайомитись з підказкою про обов’язки народного депутата перед виборцями для тих, хто шукає шляхи взаємодії з парламентарем від громадянської мережі ОПОРА. (https://youtu.be/5mvzuV-YJxE)
 • “Портал громадського обговорення законопроектів” - Відеоролик розповідає про портал громадського обговорення законопроектів: що це таке, як ним користуватися і в який спосіб він дає можливість кожного громадянину впливати на законодавчий процес. Ролик підготовлений громадською організацією “Ліга Інтернів”. (https://youtu.be/yL0uJYBEb18)
 • Серія відео передач «Реформа.Парламент» та «РеФорма» від громадської мережі ОПОРА. Загальний огляд головних проблем та викликів функціонування Парламенту, а також ключова інформація про перебіг реформ. (https://youtu.be/-4q7vlFr5eo)

Вебінари

В рамках Програми USAID РАДА, громадська організація «Лабораторія законодавчих ініціатив», громадська організація «Інтерньюз-Україна» та громадська організація «Ліга Інтернів» розробили вебінари для інформування представників громадських організацій, медіа та громадських активістів, журналістів, блогерів, активних громадян щодо їх ролі у законодавчому процесі:

 • “Портал громадського обговорення законопроектів ВР” - Вебінар про електронний інструмент Верховної Ради України - Портал громадського обговорення законопроектів, електронний інструмент Верховної Ради, розроблений за підтримки Програми USAID РАДА та за ініціативи Управління комп’ютеризованих систем Апарату Верховної Ради України. Надає змогу громадянам долучитися до законотворчого процесу через ознайомлення, коментування та висловлення зауважень і пропозицій до законопроектів, які запропоновані для обговорення у режимі онлайн. (https://youtu.be/ikUrLz2BZ4w)
 • «Все про електронні петиції до Верховної Ради України» – по роботі з новими електронними інструментами взаємодії з Верховною Радою України. (https://youtu.be/X2_Ax7pO9nA)
 • Відео запис лекції на тему «Культура законності: верховенство права» екс-міністра юстиції України Сергія Головатого, присвяченій актуальному для нашої держави питанню дотримання принципів демократії, прав людини і верховенства права. (https://www.youtube.com/watch?v=VWDpc3gHnys)

Посібники

Програма USAID РАДА допомагає підвищити відкритість Парламенту через розробку практичних посібників по інформуванню про реформи, аналітики з питань формування державної політики та законотворчості:

 • «Медіа-захід. Інструкція з організації та проведення». Цей методологічний посібник написаний для народних депутатів та їх помічників, працівників прес-служб та фахівців з комунікативної діяльності. В ньому описаний повний цикл створення медіа-заходу з детальним покроковим планом дій на кожному етапі події: від ідеї та концепції до завершення, включно із посткомунікацією. Матеріалами для його написання став досвід проведення спільних заходів громадської організації «Інтерньюз-Україна» із народними депутатами, учасниками проекту “Модельний округ” за підтримки та сприяння Верховної Ради України. (http://radaprogram.org/sites/default/files/publications/presstools_a5_issuu.pdf)
 • «Методичні рекомендації для вчителів загальноосвітньої школи з питань висвітлення тем (модулів) «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах» як складових громадянської освіти» - підготовлені громадською організацією «Лабораторія Законодавчих Ініціатив» на основі проведеного дослідження, присвяченого аналізу навчальних програм та підручників, затверджених МОН, на предмет висвітлення тематики громадянського суспільства і політичної системи України, розроблено 4 модулі з курсу «Громадянська освіта» для учнів 9-11 класів: «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах», а також запропоновано інтерактивні методи навчання у громадянській освіті: «мозковий штурм», дискусія, рольові ігри, дебати, метод акваріуму. (http://parlament.org.ua/wp-content/uploads/2017/11/Method-Print-1.pdf)
 • Посібник «Адвокаційна діяльність та її особливості в роботі з Парламентом». Видання громадської організації «Лабораторія Законодавчих Ініціатив», що має на меті посилити навички громадських об’єднань у плануванні та здійсненні адвокаційних кампаній. Роз’яснюється, що таке адвокація та чим вона відрізняється від лобізму; розглядаються адвокаційний супровід здійснення публічної політики; вивчаються техніки побудови коаліцій та взаємодії з партнерами в адвокаційних кампаніях; досліджуються основні стратегії інформаційного супроводу адвокаційних кампаній, роботи з медіа, соціальними мережами, широкими колами громадськості та організації акцій прямої дії; розглядаються особливості парламентської адвокації та приклади успішних парламентських адвокаційних кампаній. (http://parlament.org.ua/wp-content/uploads/2017/10/Advokasi.pdf)
 • Навчально-просвітницький модуль з п`яти лекцій «Парламент, вибори та технології. Практичний курс для студентів», підготовлений громадянською мережею «ОПОРА». Метою посібника є якісне та практичне інформування студентства про принципи виборів до Верховної Ради та виборчі системи, функції парламентарів та інструменти громадського моніторингу їхньої діяльності. (http://radaprogram.org/publications/parlament-vybory-ta-tehnologiyi)
 • «Методичні рекомендації з відстеження законопроектів та доступу громадськості до законодавчого процесу» – покрокова інструкція з відстеження законодавчого процесу на веб-порталі Верховної Ради України, розроблена громадською організацією «Лабораторія законодавчих ініціатив». (https://parlament.org.ua/wp-content/uploads/2016/05/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D...)
 • «Парламентський Регламент: елементарний навчально-прикладний курс» - у посібнику йде мова про Регламент Верховної Ради України, що безпосередньо регулює парламентські процедури й має фундаментальне процесуально-правове значення для організації парламентської діяльності. (http://radaprogram.org/publications/parlamentskyy-reglament-elementarnyy-navchalno-prykladnyy-kurs ).
 • «А як у них? Світові парламентські практики» - Громадянська мережа ОПОРА зібрала парламентські практики з різних куточків планети. Вони дозволяють дослідити, як голосують члени парламенту, як звітують, як обираються, як спілкуються, а також багато іншої цікавої інформації. (http://radaprogram.org/publications/yak-u-nyh-svitovi-parlamentski-praktyky-0)
 • «Комунікування реформ: планування, реалізація, оцінка» - посібник, виданий громадською організацією «Інтерньюз-Україна», містить апробовані теоретичні підходи до практики комунікативної діяльності, побудови комунікативних кампаній, визначення цільових аудиторій, спікерів, каналів комунікації та оцінки ефективності комунікативних кампаній. Буде корисним для прес-служб органів державної влади, керівників відомств та профільних структурних підрозділів, експертів та науковців, що займаються питаннями формування та оцінки комунікативних кампаній. (http://radaprogram.org/publications/komunikuvannya-reform-planuvannya-realizaciya-ocinka)
 • «Інформування про реформи: практичні рекомендації та українські практики» - посібник, виданий громадською організацією «Інтерньюз-Україна», призначений фахівцям з комунікативної діяльності та містить практичні поради: як потрібно підходити до комунікування реформ, як добирати спікерів для своїх комунікативних кампаній, обирати канали комунікації, як використовувати мережеві комунікації, яких помилок у комунікуванні потрібно уникати, а також приклади комунікування окремих реформ в Україні. (http://internews.ua/wp-content/uploads/2017/01/Rekomendacii-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D1%96-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D1%81%D0%B0%D0%B9%D1%82%D1%83.pdf)
 • Аналітичні матеріали громадської організації «Лабораторія Законодавчих Ініціатив» (Policy Papers, Info Briefs, Часописи Парламент), підготовлені в рамках Програми USAID РАДА для народних депутатів, Апарату Верховної Ради України, представників громадськості, навчальних закладів. (http://parlament.org.ua/publication/)
 • Аналітичні матеріали громадянської мережі ОПОРА для народних депутатів, Апарату Верховної Ради України, представників громадськості, навчальних закладів. (https://rada.oporaua.org/analityka/zviti)
 • Аналітика з питань формування державної політики та законотворчості (Policy Paper, Info Brief) Європейського Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді.  (http://euinfocenter.rada.gov.ua/ )
 • Громадянська парламентська просвіта : методичний посібник для вчителів. З його допомогою Ви можете дізнатись про відеоматеріали щодо роботи парламенту, створені за підтримки Програми РАДА, про діяльність Освітнього цен8тру Верховної Ради України. Також видання містить методичні рекомендації, які стосуються проведення уроків парламентської просвіти для різних вікових категорій: учнів 5-7 класів, 8-11 класів, а також для судентів закладів вищої освіти (https://radaprogram.org/publications/gromadyanska-parlamentska-prosvita-metodychnyy-posibnyk-dlya-vchyteliv).

Програма USAID РАДА забезпечує підзвітність Парламенту та залучення громадян до законодавчого процесу шляхом створення е-ресурсів:

 • Інтерактивний веб-портал. Містить необхідну аналітику та інструментарій для роботи з Парламентом: пошук по стенограмах, всеукраїнську мапу контактів приймалень депутатів і парламентських партій. Розроблено громадянською мережею ОПОРА. (https://rada.oporaua.org/)
 • Веб-ресурс «Вони голосують для тебе» - платформа для аналізу голосувань народних депутатів України, розроблена громадянською мережею ОПОРА. (https://rada4you.org/divisions)
 • Ресурс та програмний додаток з проведення міських зібрань (Town Hall Meetings) від Лабораторії Законодавчих Ініціатив. (http://alithmapp.com/)
 • Платформа е-петицій, розроблена за ініціативи Управління комп’ютеризованих систем Апарату Верховної Ради України. Дозволяє опублікувати своє питання або проблему, отримати підтримку народу і привернути до неї увагу Верховної Ради. (https://itd.rada.gov.ua/services/Petitions/)
 • Платформа «Портал громадських обговорень законопроектів», розроблена за ініціативи Управління комп’ютеризованих систем Апарату Верховної Ради України. Дозволяє долучитися громадянам, експертам до коментування законопроектів під час їх обговорення у комітетах. (https://itd.rada.gov.ua/services/pubd/)

Завантажити публікацію можна за посиланням: http://radaprogram.org/publications/instrumenty-ta-osvitni-materialy-roz...