Моніторинг дотримання Закону України Про Регламент Верховної Ради України протягом пленарного тижня 10-14 липня 2017 року

На цьому тижні теж ми можемо говорити, що якихось кричущих порушень Регламенту Верховної Ради не було помічено, за виключенням розгляду в другому читанні законопроекту про  Конституційний Суд України. В частині роботи, яка стосується включення до порядку денного нових законопроектів та постанов, справа проходить відносно жваво, тоді як  опрацювання вже прийнятих до розгляду законодавчих актів не можна вважати успішним. Із 41  законодавчих актів( без урахування постанов), включених до порядку денного на пленарному тижні 10-14 липня, було розглянуто лише 12. Жоден законопроект не був відхилений, лише декілька законопроектів не розглядалися з огляду на негативний результат рейтингового голосування.

Моніторинг роботи Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп)

 1. Вкотре прес-службою Верховної Ради України (далі – ВР України) анонсується засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) (далі – ПР) як засідання жодним чином не регламентованої Погоджувальної ради голів депутатських фракцій та голів комітетів.
 2. Представники ряду фракцій доволі неконкретно подавали пропозиції до порядку денного, не називаючи номери законопроектів.
 3. Проект порядку денного на тиждень після ПР залишився практично без змін, що засвідчує малу ефективність роботи цього робочого органу Ради.
 4. Також на засіданні ПР комітети надавали свої пропозиції, хоча відповідно до статті 73 Регламенту ВР України, вони мали зробити це заздалегідь.
 5. Можна сказати, що ПР практично усунуто від впливу на формування тижневого порядку денного парламенту. На засіданні не відбувається передбаченого  Регламентом голосування щодо тижневого порядку денного. Члени ПР не вживають заходів для зміни ситуації, це свідчить, що  їх задовольняє фактично відведені їм ролі статистів в роботі даного органу.
 6. Також традиційно на засіданні ПР жодна з фракцій та груп не надали пропозицій стосовно теми чергової «Години запитань до уряду». Це може пояснюватися непоінформованістю членів ПР про наявність такого права, в протилежному випадку вони б мали вжити заходів для дотримання порядку проведення Години, який систематично порушується. Така практика врешті решт  призвела до того, що даний дієвий важіль контролю діяльності уряду зведено нанівець, він проводиться певною мірою сумбурно, з порушенням практично всіх положень статей 229 та 230 Регламенту ВР України.

Моніторинг проведення засідань ВРУ

 1. Головуючі на засіданнях не застосовують регламентних норм щодо дій представників деяких фракцій, які в своїх виступах на пленарних засіданнях Ради практично всю увагу приділяли питанням загальнополітичного характеру замість викладу свого бачення стосовно порядку денного засідань Ради. На цьому тижні це вилилося в неодноразові вияви публічного невдоволення народних депутатів поблажливістю головуючих в засіданнях до таких порушень Регламенту ВР України. Слід відзначити, що це певним чином вплинуло на головуючих, і вони декілька разів відключали мікрофон депутатам, які у своїх виступах відходили від теми обговорення.
 2. Можна сказати, що цього сесійного тижня лише одного разу  відбулося обговорення проектів законів за процедурою повного обговорення – проекту закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» .
 3. Чисельними є порушення процедури проведення «Години запитань до уряду», яка гранично однозначно визначена в парламентському Регламенті. Ця практика набула традиційного характеру завдяки керівництву Верховної Ради при повному потуранні цьому з боку народних депутатів, яких, вочевидь (не зрозуміло з яких причин), влаштовує така ситуація.

Вкотре не був оголошеним перелік відсутніх членів Кабінету і відповідно не вказані причини їх відсутності. Вчергове робота починалася з неунормованої інформації від члена Кабінету про стан його галузі. Після цього проведення Години мало несистемний  характер, в тому числі в частині надання слова для виголошення запитань, зокрема була порушена Частина друга статті 230 Регламенту ВР України, якою визначено, що «година запитань до Уряду» розпочинається з усних чи письмових запитань до членів Кабінету Міністрів України від представників депутатських фракцій, чого не було зроблено. Всього за 60 хвилин, які пішли на розгляд цього питання в сесійній залі, лише 36 хвилин власне було віддано запитанням народних депутатів, отже ККД Години склав лише 60%.

Нами сформовано таблицю щодо розподілу питань від депутатських фракцій і груп на даній процедурі.

 1. Окремо треба зупинитися на обговоренні питань, які поки що вкрай не часто зустрічалися в сесійній практиці парламенту – розгляду подань про притягнення ряду народних депутатів до кримінальної відповідальності, а стосовно трьох з цих  народних депутатів ще й про їх затримання та арешт.

Вочевидь, не часте включення такого роду питань до порядку денного призвело до суттєвих порушень норм Регламенту:

 • Головуючим на засіданні було оголошено, що на запитання до Генпрокурора та на пояснення народних депутатів, щодо яких було внесено подання, відводиться по 15 хвилин відповідно, хоча Регламентом ВРУ встановлена інша кількість часу, а саме по 30 хвилин;
 • не всім групам та фракціям надавалося слово  при обговоренні: зокрема при обговоренні подання стосовно пана Добкіна  не виступали представники Самопомочі та Волі народу.
 • Генпрокурор неодноразово висловлювався не за темою виступу, але головуючий не зупиняв його при цьому.
 1. Головуючим в засіданнях ВРУ на цьому тижні часто-густо не вдавалося направляти обговорення в конструктивне і робоче русло, що призводило до великих втрат пленарного часу. Так, на ранковому засіданні 11 липня практично повністю було втрачено для роботи півтори години робочого часу парламенту від 12:30 до 14:00.  
 2. Варто акцентувати увагу на ситуації, що відбулася із законопроектом № 6427-д «Про Конституційний Суд України», друге читання. Взагалі до цього часу на сайті ВР України не має так званої «таблиці поправок № 2», яка, судячи із даних веб-сторінки цього законопроекту, була подана 11.07.17. Тому дотепер не відомо за що врешті решт голосували депутати. Зокрема, головуючим (підкреслюємо це) була оголошена поправка (пропозиція) № 536 нардепа Червакової, вона надала пояснення щодо неї, як такої, що стосується дуже делікатної позиції розгляду -таємного голосування за омбудсмена. Пропозиція Червакової була підтримана 227 голосами. Але вже потім голова Комітету п. Князевич дав пояснення, що голосувалася зовсім інша за змістом пропозиція. Законопроект підписаний  і вже направлений на підпис Президенту. І це все при тому, як ми сказали, що тексту порівняльної таблиці, з яким працював зал, немає на сайті ВР України.

На завершення  можемо сказати,  що на цьому тижні відбулося прийняття декількох важливих законопроектів. В першу чергу ми маємо на увазі урядовий законопроект № 6600 зі змінами до Держбюджету. Цікаво, що пропрезидентська фракція дала всього 62 із своїх 138 голосів на підтримку цих змін і при цьому не голосували члени фракції найближчі до Президента – Кононенко, Березенко, Гринів, Князевич, Матвієнко, голова фракції Герасимов, Южаніна, Ірина Луценко, Ірина Геращенко, взагалі практично  вся вінницька група народних депутатів (з сином Президента включно). Виручили Опоблок, Воля народу, Відродження та Батьківщина.

Дуже близькі до Президента члени фракції БПП не голосували також за затримання та арешт народних депутатів Полякова, Розенблата  і, навіть за  Добкіна.

Успіхом прем’єра можна також незаперечно вважати прийняття в першому читанні законопроекту № 6614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій», який стосується пенсійної реформи. Він отримав 282 голосів «за», не проголосували лише Опоблок і фракція Ляшка (за винятком Вітка, який останнім часом голосує  не в «унісон» з фракцією). 

Зауважимо, що весь цей тиждень були відсутні Юлія Тимошенко, Сергій Власенко та Олександра Кужель.

На додаток надаємо для ознайомлення таблицю, в якій наводиться статистика роботи Верховної Ради України на цьому сесійному тижні.

Опрацювання актів Верховної Ради за 10-14 липня  2017 р.

Вид рішення

Законопроекти

Постанови

Суб’єкт законодавчої ініціативи

Народний депутат України

Президент України

КМУ

Народний депутат України

Президент

України

КМУ

Включено до порядку денного

6

0

4

 

 

 

Не включено до порядку денного

1

3

   

 

 

Перше читання: прийнято за основу

1

2

1

 

 

 

Перше читання: на повторне перше читання

 

 

 

 

 

 

Перше читання: відхилити

 

 

 

 

 

 

Ратифікація

 

1

 

 

 

 

Перше читання: за основу і в цілому

2

 

1

4

 

 

Друге читання: на повторне друге читання

 

 

 

 

 

 

Друге читання: відхилено

 

 

 

 

 

 

Друге читання: прийнято в цілому

2

 

2

 

 

 

Всього опрацьовано

12 законопроектів і 4 постанови

Таблиця питань «Години питань до Уряду» від 14.07.2017

Фракції

Кількість депутатів

Відсоток від загальної кількості

Кількість запитань

Відсоток від загальної кількості запитань

БПП

138

32,7 %

3

25,0 %

НФ

81

19,2 %

2

16,7 %

Опоблок

43

10,2 %

0

0 %

Самопоміч

26

6,2 %

1

8,3 %

Відродження

26

6,2 %

1

8,3 %

Радикальна партія

20

4,7 %

2

16,7 %

Батьківщина

20

4,7 %

1

8,3 %

Воля народу

17

4,0 %

0

0 %

Позафракційні

51

27,5 %

2

16,7 %

Судячи з цієї таблиці кількість питань від фракцій та груп не відповідає співвідношенню чисельній кількості депутатів у цих групах, а групі Воля народу та Опозиційному блоку взагалі не було надано можливості задати хоч одне питання. 

Альона Гурківська

Володимир Крижанівський