Дотримання Закону України Про Регламент Верховної Ради України протягом пленарного тижня 19-23 червня 2017 року

         Попри те, що якихось грубих порушень Регламенту протягом цього пленарного тижня не відбулося, тим не менше варто зазначити, що коефіцієнт корисної дії парламенту в царині його законотворчої діяльності залишається доволі невисоким. За виключенням тієї частини роботи, яка стосується включення до порядку денного нових законопроектів та постанов і проходить відносно жваво, то опрацювання вже прийнятих до розгляду законодавчих актів не можна вважати успішним. Із 67 законодавчих актів, включених до порядку денного на пленарному тижні 19-23 червня, було розглянуто лише 21. З них 3 було відправлено на повторне перше читання, 1 – на повторне друге читання, і 3 – відхилено.  

Були зафіксовані наступні відступи від норм чинного Регламенту, які негативно позначилися на роботі Верховної Ради під час пленарного тижня з 19 по 23 червня цього року:

  1. Можна сказати, що Погоджувальна Рада перетворилася, по-перше, в майданчик для піар-виступів представників парламентських фракцій та груп. По-друге, народні депутати, крім представника фракції партії Блок Петра Порошенка, переважно досить неконкретно надавили пропозиції до порядку денного, який по суті практично залишився без змін після засідання Погоджувальної Ради. По-третє, досить дивною є логіка представників парламентських комітетів, які намагаються внести додаткові законопроекти прямо на засіданні, хоча відповідно до статті 73 Регламенту вони мають це робити ще за чотири дні до засідання ПР.
  2. За своїм змістом механізм ПР набуває директивного характеру, оскільки її практично усунуто від реального впливу на формування тижневого порядку парламенту. Але ще більше викликає здивування, що члени Погоджувальної ради не вживають заходів для зміни ситуації, що свідчить про їх вдоволення фактично відведеним їм ролей статистів на даній процедурі. 
  3. Варто вкотре акцентувати увагу на тому, що на сайті ВР України анонсується засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) як засідання жодним чином не регламентованої Погоджувальної ради голів депутатських фракцій та голів комітетів.
  4. Також традиційно на засіданні ПР жодна з фракцій та груп не надали жодних пропозицій стосовно теми чергової «години запитань до уряду». Це може пояснюватися непоінформованістю членів ПР про наявність такого права, в протилежному випадку вони б мали вжити заходів для дотримання порядку проведення Години, який систематично порушується, що призвело до того, що даний дієвий важіль контролю діяльності уряду зведено нанівець, та проводиться досить сумбурно, з порушенням практично всіх положень статей 229 та 230 Регламенту ВР України.
  5. Головуючі на засіданнях не застосовують регламентних норм щодо дій представників деяких фракцій, насамперед це стосується фракцій Батьківщини та Радикальної партії, які в своїх виступах на пленарних засіданнях Ради практично всю увагу приділяли питанням загальнополітичного характеру а не викладу свого бачення стосовно питань порядку денного засідань Ради. Головуючі жодним чином не робили виступаючим зауважень і не припиняли їх виступи, хоча такі заходи передбачаються Регламентом.
  6. Протягом даного сесійного тижня чотири рази відбувалося обговорення проектів законів та однієї постанови за процедурою повного обговорення. Проте це певним чином призводило до затягування обговорення. І тому дивно, що головуючі не скористалися положенням частини 3 статті 32 Регламенту, яка дозволяє на початку процедури обговорення визначити загальну «тривалість часу розгляду кожного питання порядку денного пленарного засідання Верховної  … залежно від кількості осіб, які записалися на виступ. Якщо є заперечення народних депутатів щодо пропозиції головуючого на пленарному засіданні, Верховна Рада приймає процедурне рішення щодо тривалості обговорення зазначеного питання».
  7. Чисельними є порушення процедури проведення «години запитань до уряду», яка гранично однозначно визначена в парламентському Регламенті. Ця практика набула традиційного характеру завдяки керівництву Верховної Ради при повному потуранні цьому з боку народних депутатів, яких (не зрозуміло з яких причин) влаштовує така ситуація.

Знову не був оголошеним перелік відсутніх членів Кабінету і відповідно не вказані причини їх відсутності. Вчергове робота починалася з неунормованої інформації від члена Кабінету про стан його галузі. Після проведення Години було хаотичне, в тому числі в частині надання слова для виголошення запитань. Нами сформовано таблицю щодо питань від депутатських фракцій і груп на даній процедурі.

  1. Варто зазначити, що жоден законопроект фракцій та груп, які не входять до складу коаліції, не було включено до порядку денного. Проте цікавим є те, що як таких їх і не було подано. Але ті законопроекти, в яких не члени коаліції виступають суб’єктами законодавчої ініціативи разом із народними депутатами-членами коаліції були включені практично всі. Було би доцільно прийняти зміни до Регламенту, які б дозволили включати законопроекти в порядок денний третиною голосів від конституційного складу ВР України.   
  2. На звершення можемо лише навести наші зауваження, про які йшла мова при обговоренні питань порядку денного на минулому пленарному тижні: «мала пропускна здатність парламенту на цьому, як і на попередніх тижнях, пояснювалася не стільки якимсь свавіллям головуючих, або обструкцією залу, скільки недолугостями самого закону про Регламент. Це стосується насамперед процедури здійснення другого читання, коли обговорення пропозицій та поправок веде до затягування часу, Треба якнайшвидше розглянути зміни до Регламенту, які дозволятимуть приймати проміжні рішення простою більшістю від кількості народних депутатів, які взяли участь в голосуванні, отже серед тих, хто натискав кнопки.

По-друге, слід змінити процедуру підтвердження врахованихпропозицій та поправок. Нинішня її реалізація призводить до нівелювання точки зору фахівців – народних депутатів головного комітету. Останнім часом така практика тягне за собою змістовне погіршення прийнятих законодавчих актів і викликає після себе появу ряду законів про внесення змін до нещодавно прийнятих законів».

На додаток надаємо для ознайомлення таблицю, в якій наводиться статистика роботи Верховної Ради України на цьому сесійному тижні.

Опрацювання актів Верховної Ради за 20.06 2017 р.

Вид рішення

Законопроекти

Постанови

Суб’єкт законодавчої ініціативи

Народний депутат України

Президент України

КМУ

Народний депутат України

Президент

України

КМУ

Включено до порядку денного

8

1

2

 

 

 

Не включено до порядку денного

3

     

 

 

Перше читання: прийнято за основу

3

2

 

 

 

 

Перше читання: на повторне перше читання

1

1

1

 

 

 

Перше читання: відхилити

 

1

 

 

 

 

Перше читання: за основу

3

 

 

 

 

 

Перше читання: за основу і в цілому

 

 

1

1

 

 

Друге читання: на повторне друге читання

1

 

 

 

 

 

Друге читання: відхилено

2

 

 

 

 

 

Друге читання: прийнято в цілому

1

 

1

1

 

 

Всього опрацьовано

21 нормативно-правовий акт

 

Таблиця питань «Години питань до Уряду» від 23.06.2017

 

Фракції

Кількість депутатів

Відсоток від загальної кількості

Кількість запитань

Відсоток від загальної кількості запитань

БПП

140

33,2 %

1

8,3 %

НФ

81

19,2 %

2

16,7 %

Опоблок

43

24,1 %

1

8,3 %

Самопоміч

26

6,2 %

1

8,3 %

Відродження

26

6,2 %

0

0 %

Радикальна партія

20

4,7 %

1

8,3 %

Батьківщина

20

4,7 %

1

8,3 %

Воля народу

17

4,0 %

1

8,3 %

Позафракційні

49

27,5 %

4

33,3 %

 

Як видно з цієї таблиці кількість питань від фракцій та груп не відповідає співвідношенню чисельній кількості депутатів у цих групах, а групі Відродження взагалі не було надано можливості задати хоч одне питання. 

 

Альона Гурківська

Володимир Крижанівський